At.mosphere: Burj Khalifa Ile Bulutlar Üstünde Yemek


Eşitlik, özgürlük, en önemlisi de hoşgörü ve saygı

At.mosphere: Burj Khalifa Ile Bulutlar Üstünde Yemek

İşim gereği birçok seyahatte bulunduktan sonra anladım ki, Birleşik Arap Emirliklerine karşı düşüncelerde bir parça ön yargı söz konusu. Nitekim son yıllarda benim burada gözlemlediğim en önemli 4 şey; eşitlik, özgürlük, en önemlisi de hoşgörü ve saygı.

Uyuşturucu, silah ve anarşi dışında kalan şeylere olabilecek en üst düzeyde anlayış gösteren ülke, krallıkla İslamî çizgiler çerçevesinde yönetilse de, bugün ne yazık ki kendini demokratik olarak tanımlayan birçok ülkeden çok daha gelişmiş bir eşitlik örneği sergilemekte. Dünyanın her yerinden toplanan expat’lar ve farklı milletten çalışanlar sayesinde ortak dilin adeta İngilizce olduğu Dubai’de, uluslararası güçlü markaların akın ettiği alışveriş merkezlerinde dolaşan güzel kadınlar, gündüz plajlarda hiçbir rahatsızlık duymadan bikinileri ile salınırken, gece de White gibi devasa açık hava kulüplerinde mini etekleri ile dans edebiliyor.

1990’ların başında yalnızca çöl ortasındaki birkaç binadan ibaret olan Dubai, o yıllarda başlayan uçuk hayali, ufukta yükselen gökdelenleriyle başarmış görünüyor. Tıpkı Las Vegas gibi yapay bir şehir olan Dubai’de çok büyük oranda ithalat var. Buna rağmen kızgın kumlarda biten restoranlarında Japonya’dan gelen canlı balıklara, sanki 5 dakika önce bahçeden toplanmışçasına taze duran Akdeniz yeşilliklerine rastlamak mümkün.

Dubai’nin simgesi olan, dünyanın en uzun binası Burj Khalifa, aynı zamanda dünyanın en yüksek restoranına da ev sahipliği yapıyor: At.mosphere.

Göğe uzanan 828 metrelik eliyle Burj Khalifa, kilometrelerce ileride İran’ı dahi bulan bir görüş açısına sahip. Yüksek katları çöl sıcağından etkilenmesin diye özel malzemelerle kaplansa da, rüzgâra karşı 1.5 metrelik esneme payı ile savunmasız kalıyor. Yine de bu esnemeyi yumuşatarak misafirlere hissettirmeyen bir mimarisi var.

122. katta bulunan At.mosphere Restaurant için rezervasyonunuz bina girişinde kontrol edildikten sonra saatte 65 km hızla ilerleyen özel bir asansör ile yaklaşık 50 saniyede 123. kata çıkıyorsunuz. Basıncı fark etmeden ve hiçbir rahatsızlık duymadan adeta yukarı fırlatıldığınız asansörden indiğinizde sizi bir cigar lounge ve cafe karşılıyor.

12 kişilik özel yemek odasının da bulunduğu restoran bölümünde cam kenarındaki masalar tıpkı bir uçak hissi veriyor. Nitekim sokakta yürürken başınızı döndüren gökdelenlerin çoğu bu noktada küçülen boyutuyla sanki birer gecekondu.

Restoranın az ama öz menüsü, nefis şarap eşleştirmeleri ile şehirdekilere kaliteli bir fine dining deneyimi sunuyor. Benim manzarayı gözlemlemek için öğle saatlerinde tercih ettiğim At.mosphere’de sofraya ilk olarak ekmek tabağı ve tuzlu tereyağ geliyor. Fransız usulü çıtır bagetlerin de yer aldığı sunumda özellikle trüflü ve parmesanlı ekmekler nefsinize hakim olmanızı engelleyecek cinsten.

Başlangıçlardan seçmiş olduğum yengeç salatası tiftilmiş Alaska kral yengeci ile Akdeniz yeşillikleri ve kırmızı turp dilimleri içeriyor. Yeni Zelanda Marlborough bağlarından kadehime dolan Sauvignon Blanc da bunun için çok zevkli bir partner.

Bu ferah tabağın ardından ana yemekte gelen yemekte şehrin ithalat oltasına Patagonya’dan takılan bir morina balığı var. Şık sunum, İtalyanların bol mineralli siyah pirinçleri “black venus rice” ile yapılan risotto, parmesan köpüğü, kurutulmuş domates ve limon dilimlerinden oluşuyor. Buradaki tek sorun pancarın miktarının biraz fazla kaçması ve eriyen köpük ile birlikte vasat üstü bir sosa dönüşmesi. 

Tatlı olarak sıcak sosla dans eden bir profiterol sunulurken, yemek sonunda yer alan kahve ve petit fours de görüntüsüyle oldukça keyifli.

Gündüz bulutlara, gece ise yıldızlara yakın olmak isteyen lezzet tutkunlarına tatmin edici lezzetler sunan At.mospehere, Dubai’de gidebileceğiniz rafine restoranların başında geliyor.

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

At.mospehere

www.atmosphereburjkhalifa.com

Burj Khalifa,122. Kat, Dowtown Dubai

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

+971 4 888 3828

 


Bu Yazıyı Paylaş