Haftanın Kahvesi


Dolap kapaklarının ardına gizlenmiş lavanta keselerinden süzülen mis gibi kokular, mutfaktaki emaye tencereden kulağınıza çalan lezzetli fokurtular, radyodan yükselen ince nağmeli bir hicaz, her saat başı muhabbetinize ortak olan guguklu saatin kuşu ve el emeği göz nuru danteller üzerine kurulmuş bol köpüklü bir Türk kahvesi... Anne evine hakim huzur ve mutluluğun tercümesi... Keyifli bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...

Büyücü tarafından kuğuya dönüştürülmüş Odette, göl kenarında onu görür görmez sevdaya düşen Prens Siegfried ve bu tutkulu aşkın çetrefilli yollarını süsleyen zarif notalar...
Sevgili @berataysal’ın koleksiyonundaki 1800’lü kuğu modeli Dresden’den Türk kahvemi yudumlarken, kafamın içinde çalmaya başlayan ezgi, hem görkemli hem de naif eserlere imza atmış Çaykovski’nin “Kuğu Gölü”nden başkası değildi...
Keyifli bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...


Kimileri yaşamın ayrıntılarda gizli olduğunu söylese de Chaplin "Hayat yakın çekimde trajedi, uzak çekimde ise bir komedidir," demiş.

Belki de ufak şeylere çok kafa yorup büyük resmi kaçırıyoruzdur, ne dersiniz?
Huzurlu bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...


"Koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Çelebi derler" misali yurt dışı seyahatlerimde Türk kahvesi bulamadığımda, "Espresso Macchiato" kurtarıcım oluyor.

Her ne kadar Amalfi kıyılarının bu rengarenk seramik fincanlarında kahve içmek keyifli olsa da, gezi esnasında bunu tolere edemediğim tek bir yer oldu: Capri adasındaki @capripalace.

Sebebini soracak olursanız, aslında basit: Türkler tarafından satın alınıp işletilen popüler bir otelde Türk kahvesi sunulmaması, espresso'nun tekeline boyun eğilmesi. Açıkçası odalardaki televizyonda tüm TRT kanallarını görmek yerine, ufak bir Türk kahvesi makinasını görmeyi yeğlerdim.

500 yıllık bir kültürün içine doğanlar bile bu mirasın devamı için elini taşın altına sokmazken, Türk kahvesini hak ettiği gibi dünya menülerinde görmek yalnızca bir hayal mi dersiniz?
Keyifli bir hafta dileğiyle...


Türk kahvesinin hatırı 40 yıl olsa da, eskiden anneciğimin kullandığı antika fincandan içilen kahve, köpüğüne karışan güzel anılarla bunu fersah fersah katlıyor...

Keyif dolu bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...


Ağzının tadını bilen bir Türk kahvesi tutkunu, kahvenin tazeliğini de hesaba katmayı unutmaz. Nitekim kaliteli bir kahvenin bile bu güzelim zevki hem vezir hem de rezil edebileceğini bilir.

İyi bir kahve deneyimi için en makbul çözüm evde istediğiniz an kahvenizi çekebileceğiniz manuel öğütücüler. Ancak pakedinizi hemen hazır şekilde kullanmak istiyorsanız, çekirdeklerinizi güvendiğiniz bir yerde de çektirebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, içeceğinizden fazlasını öğütmemek. Hele ki Türk kahvesinin pudra misali narin yapısı çabucak bayatlamaya meyilliyken, benim gibi 100-150 gramlık ufak paketler şeklinde sürekli taze kahve alıp ritüeli gölgelememenizi tavsiye ederim.

Keyifli ve renkli bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...


Hayat, yalnızca size verilen süreyi doldurmaya çalışıp ruhu tüketmek değil, bilakis elinizdekilerle keyif almasını bilerek bir ömrü hakkıyla yaşama sanatıdır.

Huzurlu bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...


Geçtiğimiz hafta nitelikli türk kahvesi için çekirdek arayışlarım arasında "Adado Shara Natural" isimli bir Etiyopyalıyı tavsiye etmiştim.

Zengin gövdeli Afrika kahvelerinin tadını keskin bulan ve fincanlarında bu tarz baskın meyve aromasını sevmeyen dostlar için yine sevgili Koray @kahvekolik.barista'nın önerisiyle denediğim, El Salvador'dan "Finca Las Nubes"un daha yumuşak ve kadifemsi bir dokunuş sergilediğini söyleyebilirim.
100 yaşına merdiven dayayan ve ülkenin değerli bourbon çekirdeklerine ev sahipliği yapan Las Nubes çiftliğinin kahvesinde, cezveye çok yakıştırdığım krema ve fındıklı çikolata aromasıyla hafif bir meyve takviyesi hissediliyor...

Türk kahvesi tiryakilerinin damaklarını şaşırtacakları güzel bir tercih.

Keyifli bir hafta dileğiyle sevgili dostlar...


3 yıldır aralıksız her Pazartesi sabahı paylaştığım Türk kahveleriyle hem bu köklü kültürün canlı kalmasına naçizane destek olmaya, hem de yıllardır alıştığımız kusurlu "Rio Minas"tan kurtulup daha kaliteli çekirdeklere yönelmenize vesile olmaya çalışıyorum.

Nitelikli türk kahvesi adına denediğim çekirdekler arasında bu sabah fincanımda, 2017 Cezve&İbrik Şampiyonumuz sevgili Koray @kahvekolik.barista'nın telveye yakıştırdığı "Adado Shara Natural" var.
Etiyopya kökenli kahve, diğer kardeşlerinde olduğu gibi damakta ilk olarak yoğun bir kırmızı meyve aroması hissettiriyor.

Hemen ardındansa 40 yıllık hatırın yanına kakao tınısı da damağınıza yadigâr kalıyor.
Bilhassa orman meyveleri seven dostlara Türk kahvesine farklı bir bakış açısı yakalamaları için tavsiye ederim...
Keyifli bir hafta dileğiyle...


Bu sabah Türk kahvemiz hoş sohbeti, rengarenk bahçesi ve onu yansıtan keyifli fincanı ile sevgili dostum @figenerbas'ın @vientoalacati'sında

İçen dostlara şifa niyetine, fincanı çevirenlere ise huzur ve bereket niyetine güzelliklerle dolu bir hafta dileğiyle...