Ateşin Dilinden Konuşan Bir Restoran: Asador Etxebarri


Asador Etxebarri yalnız İspanya’nın değil, dünyanın da en iddialı ızgara adreslerinden.

Ateşin Dilinden Konuşan Bir Restoran: Asador Etxebarri

Yeşilin fink attığı bir San Sebastian kartpostalının içine girip, dört tekerle dağları aştığınızı hayal edin…

Masal gibi akan manzara ilerledikçe, karşınıza Axpe Köyü’nün tabelası, ardından da sıcaklığı ile sizi sımsıkı kucaklayacak iki katlı, taş bir köy evi, yani Asador Etxebarri çıkacak.

Tasarımı, ambiyansı ve verdiği huzurla beni kendine aşık eden restoranın hikâyesi doğma büyüme Axpeli şef Victor Arguinzonis tarafından yazılmış. Ev sahipliğini yaptığı taş evin girişinde bulunan bar, bir zamanlar Axpe halkının tek sosyalleşme noktasıymış. Ancak mekan  kapanınca, karalar bağlayan halkı kendine getirmek adına ateş ustası Victor elini taşın altına koymuş ve aynı yerde bir restoran açmaya karar vermiş. Axpeliler hâlâ giriş katında bir şeyler içip leziz tapasların keyfini çıkarabiliyor. Üst katta ise misafirleri unutulmayacak bir şölen bekliyor.

Şef kendi tasarladığı ızgaralarda, her öğünü odun ateşiyle buluşturuyor. Izgaranın baş köşesi, tüm dünyaya nam salan etleri. Benim denemiş olduğum 13 yaşındaki Galiçyalı sarışın, dört dörtlük bir pişirme ile adeta damakta tango yapıyor! 

Asador Etxebarri, tam da bir restorandan beklediğim gibi her malzemeyi iyi şekilde sunmayı başarıyor. Et ve sebzelerin yanında ızgarada iddialı olduğu bir diğer konu da deniz mahsulleri. Deniz tarağı, bebek ahtapot ya da kod balığı… Hepsi de damağı hoşnut edecek cinsten.

Bu noktada Palamos karideslerine de mutlaka ayrı bir parantez açmam gerek. Izgaraya çok kısa süre değdirilip sunulan iri ve kırmızı karidesler tam olması gerektiği gibi, kütür kütür ve sulu sulu. Bunu kafasını ısırdığınız an fışkıran nefis suyundan da anlayabilirsiniz. Kafadaki suyu güzelce emip bu güzel karidesin hakkını vermeyi unutmayın. Ve elbette bunu çatal bıçakla değil, bizzat elinizle yapın!

Bundan 10-15 yıl önce restoran, yalnızca 15 kişiye servis açan, her gün gelinebilecek sakin bir yerdi. Adının ve lezzetinin duyulması ile artan talep, sandalye sayısını 25’e çıkarsa da, şef bir tutam ticarileştiğini düşünüyor ve önümüzdeki yıl çok doğru bir kararla eski hâline dönüp küçülmeye hazırlanıyor. Kaliteyi sürdürülebilir kılmak için bir gün Türk şeflerin ve işletmecilerimizin de örnek almasını dilediğim, örnek bir davranış.

Asador Etxebarri, St Pellegrino’nun her yıl yayınladığı “The World’s 50 Best Restaurants” listesinde bu sene 10. sırada. Gerçekten adil ve doğru bir sıralama yapılsa, listede lezzetten çok hikâye satan isimleri geçip zirveye tırmanacağını düşündüğüm restoran, San Sebastian’a gidecek dostların mutlaka listesinde yer almalı!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun…

asadoretxebarri.com
San Juan Plaza, 1, 48291 Atxondo, Bizkaia, İspanya
+34 946 58 30 42


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Asador Bidea 2: Pamplona’da Et Şöleni

Turist akınına uğrayan yeme-içme cenneti San Sebastian'a alternatif arıyorsanız, direksiyonu Pamplona gibi yan yollara kıvırıp Asador Bidea 2'de nefis bir et ziyafeti çekebilirsiniz...

El Celler De Can Roca: İspanya’daki Kardeş Krallığı

Büyükannesinden öğrendiği tarifleri hakkıyla yapan bir kadın ile bunları misafirlere sunan güler yüzlü bir eş ve çocukları