Balmumu Dükkan Lokanta: İzmir’de Yerel Malzemenin Kalbine Dokunan Bir Hikâye


Her gün değişen menüsüyle, eski tariflerimizi yaşatmaya çalışan samimi bir lokanta...

Balmumu Dükkan Lokanta: İzmir’de Yerel Malzemenin Kalbine Dokunan Bir Hikâye

Bir gün kendime restoran açmak isteseydim, yapacağım tek şey, İtalyanların “chilometro zero” mantığı ile güzel Ege’min bizlere bahşettiği yerel malzemelere kulak vermek ve sabit reçetelerden oluşan prangaları bir kenara bırakıp toprağın armağanlarına göre haftada/ayda bir değişen menüler sunacağım samimi bir mekan yaratmak olurdu. Tam da sevgili dostum Ahmet Güzelyağdöken’in Balmumu’nda yaptığı gibi!

Oğlak Tandır ve Alaşehir Kapama

Oğlak Tandır

Alaşehir Kapama

Ahmet, aile geleneği olan peynircilik ve zeytincilik içinde büyümüş, rahmetli Tuğrul Şavkay vesilesiyle adım attığı gastronomi alanında okuma, araştırma ve öğrendiklerini aktarma aşkıyla bilinen, İzmir Gourmet Guide önderliğinde de şehrin önemli sokak arası mekanlarını paylaşıp ayakta tutmaya çalışan değerli bir isim.

Manguta Mantarı

Manguta Mantarı

Yer Elması

Geçtiğimiz yıl Alsancak’ta kapılarını açtığı Balmumu ise, modern hayatın telaşları arasında unutulup gitmiş, şimdi ancak anneanne evlerindeki hatıralarda dumanı tüten tencere yemeklerini bulabileceğiniz, küçük ve sıcak bir lokanta.

O gün pazarda, mezatta, kasapta ne bulursa, spontane şekilde sofrasını donatan dostum, sizi bir gün Söke kazı, bal kabağı sinkonta, oğlak tandır ve zeytinyağlı yer elmasıyla, sonraki gün dört farklı Anadolu bulguru, Fas usulü salyangoz, araka ve yerli manguta mantarıyla, bir başka gün ise işkembe, dana dil, ayak paça veya sığır kuyruğu çorbasıyla karşılayabiliyor!

Paşa Böreği

Paşa Böreği

Hünkar Beğendi

Elbette istisnalar kaideyi bozmaz. Bu yüzden Balmumu’ndaki doğaçlama menüde de birkaç demirbaş bulunuyor. Rus mantısını andıran nefis Alaşehir kapama ve Aydın’ın meşhur paşa böreği, her daim yüz güldüren isimler arasında.

Söke Kazı 

Bal Kabağı Sinkonta

Söke Kazı

Lazanyaya rakip bu yerli versiyonda Balmumu’nu uyarabileceğim tek nokta, önceden hazırlanan çıtır yufkaların, akşama doğru formunu kaybetmemesi için bir yöntem geliştirmeleri...

Dana Kuyruğu 

Dana Dil Kestirme

İşkembe

Tüm bu yemekleri, imkân bulduğu vakit hikâyeleriyle birlikte sunmaktan büyük memnuniyet duyan Ahmet’in servis sonunda yine geçmiş sofra kültürümüze atıfta bulunarak getirdiği, kurutulmuş reyhan taneleriyle süslü buz gibi üzüm hoşafı da ferah ve leziz bir hoşçakal busesi niteliğinde.

Ayak Paça

İşkembe

Salyangoz

Lokantanın ismine “dükkân” sıfatını iliştiren küçük dolaptan, şefin esas uzmanlığını konuşturduğu, özel yapım peynirler, zeytinler ve mumlu kefal yumurtası almak mümkün.

Beyin

Boğazlık

Yer Elması

Birbiri ardına açılan restoranların kopyalanmış sıkıcı menüleri arasında, sakatat gibi ışık tutulması gereken önemli bir mutfak öğemizi konu edinip eski tarifleri yaşatmaya çalışan, bu anlamda İzmir’de büyük bir boşluğu doldurduğuna inandığım Balmumu, Alsancak’a yolu düşen dostların ev sıcaklığında nostalji yaşayacakları bir adres. Sabit bir menü olmadığı için gitmeden önce @balmumulokanta adlı Instagram hesabından günün yemeklerini kontrol etmenizde fayda var!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Konak Mahallesi, 1388 SOKAK NO: 5/C, Kültür Mah. Alsancak / İZMİR
+90 232 421 20 24


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...