Basta Street Food: Rafine Mutfaktan Sokak Yemeklerine Lezzetli Bir Yolculuk


Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş önderliğindeki Basta Street Food, sokak lezzetlerine eğitimli bir el değince ortaya ne gibi bir şaheser çıkabileceğinin dersini veriyor...

Basta Street Food: Rafine Mutfaktan Sokak Yemeklerine Lezzetli Bir Yolculuk

Geleceğin bistronomi kültüründe, yani rafine restoranlara yaraşır yemekleri, bistroların samimi atmosferinde yiyebileceğiniz yeni dönem restoranlarında olacağına dair fikrimi sık sık dile getirdim. Bu esnada menülerde fark yaratacak ve öne çıkacak isimlerin de hiç kuşkusuz o topraklara özgü sokak yemekleri olacağını düşünmekteyim.

İstanbul Kadıköy’deki Basta Street Food, esaslı mutfak eğitimlerinden ve katı prensiplerle donatılmış Michelin yıldızlı restoranların stresli, uykusuz gecelerinden geçmiş iki şefin dürümün başrolde olduğu serüvene çıktıkları, büfe benzeri harika bir proje!

İstanbul’da en beğendiğim rafine restoran olan Nicole’den tanıdığım sevgili Kaan Sakarya ile dünyaca ünlü şeflerin çıraklığından geçmiş sevgili Derin Arıbaş’ın oldukça makul fiyatlara nefis tatlar sundukları, ufak ve samimi bir adres.

“Rafine mutfaktan sokak lezzetlerine geçiş ancak bu kadar güzel olur,” dedirten Basta, MSA’dan pırıl pırıl gençlerin katılımıyla ailesini büyütmüş. Menüdeki nefis dürümlerine, damağı hayran bıraktıracak humusuna, tıka basa doysanız dahi midenizde illa ki yer bulacağınız vanilyalı sütlacı ile pralin dolgulu Paris-Brest eklerine daha önceki notlarımda yer vermiştim.

Son ziyaretimde denediğim kuzu burger de yine damağımı yanıltmayan, enfes bir reçete çıktı. Tam kıvamında pişirilmiş ve suyu hapsolmuş 160 gram kuzu köfte, ev yapımı yumuşacık brioche ekmeklerin arasına serilmiş; üzerine de patlıcanlı aioli, köz soğan ve turşu serpiştirilmiş...

Tabii burada hamburgerin başkenti Amerika’daki gibi bir lezzet aramak ve buna göre mukayese yapmak son derece anlamsız. Nitekim bir araya getirilen malzemeler, tam Türk damak tadına uygun, yerli bir tabak ortaya koymuş.

Sevgili Kaan ve Derin, asıl keyif aldıkları işi yapmak için ter döken ve bunu mükkemmelliyetçi şekilde sunmaya çalışan iki çalışkan şef. Ortaya koydukları işi ilk günden beri destekliyor, İstanbul kaçamaklarımda vakit buldukça uğramaya çalışıyorum. Türk mutfağında hak ettiği özeni görememiş olan sokak yemeklerimizin eğitimli insanların elinde nasıl bir şahesere dönüşebileceğine dair en iyi örneklerden biri olan Basta Street Food, kesinlikle birden fazla ziyareti hak ediyor!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Caferağa Mahallesi, Sakız Sk. No:1, 34710 Kadıköy/İstanbul
+90 216 414 08 65


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...