Eleven Madison Park: New York’un Şık Tabakları


Dünyanın başkenti New York, lezzet avcılarını da es geçmeyecek hünerlere sahip

Eleven Madison Park: New York’un Şık Tabakları

Times Meydanı’nı saran parlak ışıkların birçok insanın hayallerini süslediği, dünyanın başkenti New York, lezzet avcılarını da es geçmeyecek hünerlere sahip.

1988’de açılan ve 2006’da İsviçreli şef Daniel Humm ile buluşan, New York’un 3 yıldızlı 6 restoranından biri olarak karnesine dünya sıralamasındaki 4.’lüğü de ekleyen, Relais&Chateaux üyesi Eleven Madison Park da bu ışıltının hissedildiği öncü yerlerden.

1920’lere uzanan Art Deco mekanda, yüksek tavanı ile ferah ve keyifli bir yemek vaadeden restoran, devasa pencereleriyle de iyi fotoğrafların peşine düşen gastroseverleri memnun ediyor.

Menüye (225$) göz attığınızda ise ülkenin geçmişe dönük tariflerinin günümüze uyarlanmış modern versiyonları karşınıza çıkıyor. Tertemiz, pırıl pırıl bir ortamda, birçok farklı milletten konuk olan misafirler, işini iyi bilen servis elemanları eşliğinde yemeğe başlıyor.

İlk tabağımız istiridye; pırasa, soğan, patates kreması ve tavuk suyundan hazırlanan, Fransız ya da Amerikan tartışmasına aldırmaksızın severek tüketilen soğuk çorba “vichysoisse” ile renklendirilmiş. Krema formundaki bu zengin sosa ek olarak nokta şeklinde kondurulan havyarla da hoş bir lezzet bütünlüğü ve tuz dengesi sağlanmış.

İstiridye

İstiridye

Deniz Tarağı

Dana Tartar

Doğu kıyılarından toplanıp yaban turbu ile aromalandırılan deniz tarağı tabağında göl kestanesi ve çamın yanında elmadan hazırlanmış kar kümeleri de ağızda hoş, kalıcı bir ferahlık oluşturuyor.

Oldukça eski bir tarif olan sıradaki yemekte dana tartar, havyar ile birlikte tütsülenmiş iliğin arasına gizlenmiş. Küçük sedef kaşıkla ince krema tabakasını yardığınızda ortaya çıkan renk cümbüşü yine harika bir denge yakalamış. Çocukluğundan beri ilik aşığı bir adam olarak, yaratıcı sunum beni bir hayli memnun ediyor.

Pastrami

Ekmek ve Tereyağ

Foie Gras

Rose beef pastrami, bana Amerika’daki öğrencilik yıllarımı hatırlatan bir tabak oluyor. Yanında servis edilen hardal ve sarımsaklı çavdar ekmeği, turşu, hindiba ise etin yanında hoş birer eşlikçi.

Yaygın ritüelin aksine yemeğe başlarken değil, tam da ortasında gelen ekmek ve tereyağı, başlı başına bir course niteliğinde. Bez bir kılıf içerisine gizlenmiş ekmeklerin üzerinde tüten duman bir yana, sanki boyoza selam edercesine ağzınızda çıtırdayan ince tabakaları, tuzlu ve tuzsuz tereyağı ile birleşince iyice bizi mest ediyor.

Foie gras servisine geçtiğimizde seçmiş olduğumuz versiyon, yer elması ve fermente edilmiş hardal otu ile zenginleştirilmiş ve her ikisi de tabağa iyi bir derinlik kazandırmış. Dileyenler “searing” dediğimiz yöntemle hazırlanan bir foie gras’yı da masalarına konuk edebilir.

Waldorf Salatası

Kereviz

Deniz ürünleri Tabağı

Sıradaki tabak yine ferahlatıcı, muazzam bir lezzete sahip. 1800’lü yılların sonunda, New York’taki Waldorf Otel’in mutfağından çıkan ve literatüre “Waldorf salatası” olarak geçen sunumda elma, kereviz ve ceviz başrolde. Şekerle kaplanmış cevizlerin yanında bir kaşık da limonlu mayonez bulunuyor. Eleven Madison Park’ta tarife dahil olan yabanmersini ise damaktaki mayhoş tadı zirveye çıkarıyor.

Buğulanmış ıstakoz, ekşi yengeç salatası, panna cota deniz kestanesi, ustura midyesi olarak da bilinen “solinya” ve armut dilimlerinin karalahana püresiyle taçlandırıldığı soğuk deniz ürünleri tabağının yanında, bir sonraki adım olan sıcak tabakta ise ıstakoz kuyruğu, yine etli bir ustura midyesi, deniz kestanesi köpüğü, ince armut dilimleri ve ıstakoz suyunda haşlanmış karalahana yaprağı bulunuyor.

Ağır ateşte pişirilmiş kerevizin kalbinden oyulan kürenin yine kendi püresi ve siyah trüf suyu ile sunulduğu bir sonraki tabak ise damakta toprağımsı tatları ahenkle dolaştırıyor.

Lavantalı Ördek

Lavantalı Ördek

Et Suyu Çorbası

Son yemek olarak Eleven Madison Park’ın imza tabağı ördek hazırlanırken, bu sırada gruyere peyniri, ördek sosis ve hardal tohumu ile süslenmiş kıtır ekmek eşliğinde bir et suyu çorbası servis ediliyor.

Hemen ardından gelen ördeğin görüntüsü adeta tablo gibi. Bal ve lavantanın yanında İsveç turbundan yapılan sarı bir tür şalgam “rutabaga” ile çıtırlaştırılmış ördek derisi, altında da nefis bir et saklıyor. Uzak Doğu’da yediğim, özellikle çıtır derinin kreple servis edildiği  ördekler her daim aklımı başımdan alsa da, Eleven Madison Park’ın sanatsal sunumuyla renklenen bu çıtır ördek de kesinlikle bende iz bırakanlardan oluyor.

Baked Alaska

Baked Alaska

Tatlı Patates

Tatlı perdesinde, espresso ve portakal aromalarını birleştiren, merengin çıtır dokusuyla kaymağın yumuşaklığı arasında hoş bir uyum yakalayan tatlı patates ile Amerika’da özel bir gün ile anılan, kek ve dondurmanın yumurta akı ile kaplanarak yüksek ısıda fırına verilmesi, akabinde flambé yöntemiyle üst kısmın da tatlı bir pembeliğe kavuşmasıyla oluşan içi yumuşak, dışı çıtır baked alaska var.

Mutfak ziyaretimiz esnasında ufak bir masaya konuk edilip tattığımız, bourbon viski, zencefil ve balın moleküler bir potada birleşerek ortaya çıkardığı penisilin kokteyl, hazırlık aşamasıyla bu dakikaları daha da keyiflendiriyor.

Gastropartnerim kızım Ceylan ile

Türk kahvesinin olmadığı yerde en iyi alternatif olan ve buradaki örneğiyle damağımda iz bırakan nefis bir espresso macchiato ile de bu güzel öğle yemeğine noktayı koymuş oluyoruz.

Eleven Madison Park mutfak ekibi ile

Deniz ürünleri için özel olarak tercih edilebilecek başka yerler olsa da – ki bunların başında bana göre Le Bernardin gelmekte - genel bir değerlendirme yaptığımda, en az iki yıldızı hakeden yemekler ve şık sunumlar, New York’ta iseniz yolunuzu Eleven Madison Park’a çevirmek için güçlü bir sebep.

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

www.elevenmadisonpark.com
11 Madison Avenue, New York, NY 10010, ABD
+1 212-889-0905

 

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Gratitude: Los Angeles’ta Vegan olmak

Vegan beslenmenin gittikçe popülerleştiği Los Angeles'ta, renkli ve leziz bir seçenek...

Catch: Hollywood Semalarında Romantik Bir Teras

Hafta sonları güneşin, doğanın, manzaranın ve deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz nefis bir Los Angeles adresi...