Fasülyeli: Kuru Fasulye ile 24 Farklı Tarif


Bursa Nilüfer'deki Fasülyeli, iki kardeşin kuru fasulyeyi bin bir türlü lezzete soktukları keyifli bir esnaf lokantası...

Fasülyeli: Kuru Fasulye ile 24 Farklı Tarif

Odun ateşinde, koca bir toprak güvecin içinde, hiç acelesi olmadan ağır ağır pişmiş bir kuru fasulyenin tadını, pek az yemek vaadedebilir!

Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğim Bursa Nilüfer’deki Fasülyeli, bu keyfi tam 24 farklı şekilde sunan adreslerden...

Aslen tekstille uğraşan Topuk ailesi için rüzgâr aniden ters esip gemilerini iflas adasına sürüklediğinde, onları bu mahkumiyetten kurtaran fikir, çok sevdikleri fasulye üzerine kurulacak bir esnaf lokantası olmuş.

Bugün 3 yaşına giren Fasülyeli, 9 masayla başlayan macerasını 90 masaya çevirmeyi başarmış.

Yalnızca öğlenleri servis veren lokantada her gün 45 çeşit yemek çıkıyor. Bu anlamda klâsik esnaf lokantalarından ayrılıyorlar. Nitekim bugün yediğiniz yemeği ertesi gün ya da sonraki gün tekrar görmenize ihtimal yok. Kimi zaman bir yemeğin repertuvara geri dönüşü 3 haftayı bulabiliyor.

Ben lokantanın çok kalabalık olduğu 12.00 yerine, 14.00 civarı bir saati tercih ettim.

Denediğim et yemeklerinin lezzetini gelişime açık bulduğumu itiraf etmeliyim. Ancak kuru fasulye konusunda isimlerinin hakkını veren bir performans gösterdiklerini de belirtmem gerek!

İspir’de, kendi topraklarına özel fasulye ektiren iki kardeş, yılda 12 ton mahsül kullanıyor. Yıl boyu, mevsim malzemelerine göre sayısı 24’ü bulan kuru fasulye çeşitlerinden gün içinde mutlaka 12’sini bulmak mümkün. Acılı, sucuklu, pastırmalı, mantarlı, Boşnak köfteli, arpacık soğanlı, mürdüm erikli, ayvalı, kestaneli en popüler versiyonlar.

İşini aşkla yapan, çok sevdiğim ve ne yazık ki tehdit altında gördüğüm esnaf lokantası kültürümüzü yaşatmaya çalışan iki gencin çabaları ve iyi niyetleri takdire şayan.

Dolayısıyla kuru fasulyeye farklı bir açıdan bakmak isteyen ve Bursa ziyaretinde iskendere alternatif arayan dostlara şiddetle öneririm...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Üçevler Mahallesi, Nilüfer Cd. No:52, 16120 Nilüfer/Bursa
+90 224 441 61 61


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...