Gül Kebap: Bakır Sahanda Kemeraltı


Şadırvanaltının neredeyse 70 yıllık simgesi olan Gül Kebap

Gül Kebap: Bakır Sahanda Kemeraltı

Günümüzde başına “tarihi” sıfatı koyabileceğimiz lokantaların sayısı hızla düşerken, geride kalanların bu özelliği ne derece koruduğu da tam bir muamma. Nitekim modern yaşamın sunduğu iş paletinden farklı meslekler seçmeyi tercih eden gençlerle, kimi değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılması iyice zorlaştı. Bu da el değiştiren lokantalarda sürdürülebilir kaliteye en büyük darbeyi vurdu.

Neyse ki Kemeraltı’nda ustalığı babadan oğula geçiren, gururla sayabileceğimiz yerler hâlâ var. Şadırvanaltının neredeyse 70 yıllık simgesi olan Gül Kebap da bunlardan biri.

Gül Kebap 1949’da Hacı Mehmet Ali Gülgeze tarafından açılmış. Girit göçmeni Mehmet Amca, aynı zamanda Çanakkale Savaşı’ndaki delifişek yüzbaşılardan da biriymiş. Yıllar içerisinde miras bıraktığı el mahareti, önce oğulları Mustafa ve Muhsin’i, ardından Muhsin Bey’in oğlu Hüsnü ve torunu Burak’ı bularak 4. kuşağa ulaşmış.

 

İki katlı lokantanın alt katı oldukça dar; ancak üst kat ile birlikte yaklaşık 40 kişilik bir kapasitesi var. Her sabah saat 07.00’de çorbası hazır bulunan mekânda döner servisi 11.00 gibi başlıyor. Ancak elinizi çabuk tutmanız gerek, çünkü Kemeraltı misafirleri bu lezzeti 15.00’ten sonraya bırakmıyor. Yani başka yerlerdeki gibi uzun süre ateşin karşısında bekleyip kömürleşen bir döner yok.

Kuzu ve dana etinin karışık kullanıldığı dönerin yanı sıra, Gül Kebap’ın diğer bir meşhur lezzeti de tava köfte. Kol, but, gerdan ve boşluklardan alınıp karıştırılan etin ekmek kırıntısı ve tuz ile yoğurulmasıyla hazırlanan tava köfte,  önce hafif yağda pişiriliyor. Sipariş geldiğinde ise derin yağda kızartılıp servis ediliyor.

El yapımı bakır sahanın dibine özel kepekaltı unundan hazırlanan pidelerin dizilip uzun saatler boyu haşlanmış kemik suyu ile ıslatıldığı, üzerine gerçek domatesten yapıldığı için hafif ekşi bir tada sahip nefis domates sosunun gezdirildiği, döner ve tava köftenin ardından yoğurtla birlikte yağda çevrilmiş kuru kırmızı biberin de eklendiği Gül kebap, gece gece rüyalarınıza girecek cinsten bir kombinasyon!

Tabii bu güzel ziyafeti Hacı Mehmet Efendi’nin memleketine göz kırpan sakızlı tahinli kemalpaşa tatlısı ile taçlandırmak da farz. İzmir Gourmet Guide’ın “Bir Adım Öne Çıkanlar” ödüllü lokantası Gül Kebap İzmirlilerin koruması gereken gerçek bir değer...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

 

Gül Kebap

www.gulkebap.com.tr

Yenigün, Anafartalar Caddesi                                                              

35240 Konak/İzmir

0232 425 01 26


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...