Humusçu İbrahim Usta: Antakya’da Uğramanız Gereken Bir Lezzet Durağı


Antakya'da yöre halkı gibi kahvaltı etmek isterseniz, yolunu tutacağınız ilk adres Humusçu İbrahim Usta...

Humusçu İbrahim Usta: Antakya’da Uğramanız Gereken Bir Lezzet Durağı

Antakya’nın baharatlarla dans eden özgün mutfağı, benim gibi ezelden zeytinyağına ve otlara gözünü açmış bir Egeli için itiraf etmeliyim ki enteresan bir deneyimdi. Ancak tattığım birçok özel yemeğin içinde, belki de en sevindiğim şey “Antakya” denince akla gelen künefe ve humusun nihayet orijinalini yeme fırsatı oldu...

Antakyalıların sabah kahvaltılarında tercih ettiği humus için kaldığım otelin çok yakınındaki “Humusçu İbrahim Usta”ya uğradım. İçeriye adım atmamla birlikte ustayla keyifli bir sohbete girişince, çok geçmeden doğru bir yerde olduğumu anladım.

Humus için herkesin sahip çıktığı; ancak kimsenin anası olamadığı bir Ortadoğu yemeği, demek mümkün. Nohut, tahin, sarımsak, yağ ve limondan oluşan meşakkatli mezeyi kendi kültürlerine mâl etmek isteyen adayların başında İsrail, Lübnan ve Suriye geliyor. Bir ara Türkler ve Yunanlar bile çekişmede yerini almış...

Usta İbrahim Ketremizgil, 27 yıldır bu işte. Humusa dair mahareti Lübnan’da kaldığı yıllara dayanıyor. Menüsünde hem Antakya, hem de Beyrut stili bakla ezmesi ile humus var. Humusu Lübnan tarzında yemek isterseniz limonlu ve bol sarımsaklı hoş bir alternatif.

Ezme için bir gece suda bekleyen baklalar ertesi gün 24 saat boyunca hamamlarda suyu ısıtan geleneksel külhan ocaklarına bakır küp içerisinde gömülüyor. Usta tabağı alıp önce tuzla birkaç diş sarımsağı dövüyor. Ardından kepçesini küpüne daldırıp bakla ezmesinden dolduruyor. Tahin, limon ve zeytinyağı ile karıştırıp tekrar bir zeytinyağı, maydanoz, kimyon ve pul biber yağmuruna tutuyor.

Ne sarımsakta, ne limonda, ne de tahinde bir rekabet var. Her malzeme uyum içerisinde. Yakındaki fırından aldığımız kocaman tuzsuz Antakya simidi, dumanı üstünde harika bir yoldaş. Tabii kütür kütür turşuları da unutmamak gerek... Ustanın torpil geçip çıkardığı tostlar da şahane!

Humusçu İbrahim Usta’ya dair en çok hoşuma giden şey, hayattan beklentilerini mutevazılığı ile sarmalaması. Nitekim dünyanın pek çok yerine davet edilmiş, gezmiş, görmüş. Neyse ki ustayı kandıramamışlar. O da Antakya’da, senelerdir aynı lokantada, evladiyelik bakır küpüne daldırmış kepçesini. Anlayacağınız ustanın gözü parada değil, yalnızca nohudunda, humusunda. Herhangi bir şubeleşme derdi yok. Kendi şehrine hizmet veriyor, mutfağına katkı sağlamaya çalışıyor. Restoranlar çokça talepte bulununca, çareyi yine kendi elleriyle hazırladığoı bir miktarı humusunu menülere dağıtmakta bulmuş.

Alışmayanlar için bu sofranın kahvaltıda ağır kaçabileceği bir gerçek. Ancak lezzet konusunda bir an bile tereddüt etmeden Humusçu İbrahim Usta’nın kapısını çalabilirsiniz!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Güllübahçe Mahallesi Saray Caddesi Sakarya İşhanı No:13, 31070 Antakya/Hatay
+90 326 213 55 06


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...