Katz’s Delicatessen: New York’un Asırlık Sandvici


New York’ta bulunanların kesinlikle es geçmemesi gereken bir lezzet durağı

Katz’s Delicatessen: New York’un Asırlık Sandvici

1888’de açılan ve Amerika’nın en eski şarküterilerinden biri olan Katz’s Delicatessen, Iceland kardeşler tarafından kurulmuş, Willy Katz’ın aileye ortak oluşuyla da ismen şekillenip günümüze gelmiş bir restoran.

İlk olarak yaklaşık 30 yıl önce, New York’taki öğrencilik döneminde damağımı şenlendiren bu lezzet, geçen senelerin ardından kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş, hatta daha da ilerlemiş vaziyette!

Kaliteye paralel olarak, kapıdaki kuyruğu da artıran mekana duyulan ilgiyi sorgulayacak olursanız, duvardaki ünlü simalara göz atmanızı öneririm. Sanatçıları, oyuncuları ve devlet adamlarını konuk eden bu duvarlarda "Send a Salami To Your Boy in the Army" yazıları da dikkatinizi çekebilir. Bu da II.Dünya Savaşı'na 3 oğlunu gönderen Katz'ın savaş boyu ordudaki tüm gençlere et göndermeyi amaçladığı, o dönem çok ilgi görmüş bir yardım kampanyasının sloganı. İnternet sitesini incelerseniz, hâlâ dünyanın dört bir yanına salam gönderebileceğinizi göreceksiniz (www.katzsdelicatessen.com).

Elbette restoranın 1989 yapımı “When Harry Met Sally” filminde yer alması da bu popularitenin kaynaklarından biri. Hatta Meg Ryan’ın filmdeki meşhur sahte orgazm sahnesini, sandviçlerin lezzeti ile bağdaştıranlar bile var!

Katz’s Deli’nin menüsündeki en popüler siparişler arasında az miktarda tütsülenmiş, sulu bir pastrami ile süslenen sandviç yer alıyor.

Sığırın göğüs bölümünden alınan etin baharatla marine edildiği ve tam kıvamında tütsülenerek adeta wagyu lezzetine kavuştuğu pastraminin yanında, Yahudi göçmenlerin Doğu Avrupa’dan getirdiği, bir nevi turşulaştırma işlemiyle yaklaşık 4 haftada hazırlanan “corned beef” de oldukça iyi bir seçim.

Etleri makinede değil, eski usül elle kesen şefler, sandviçlerde çavdar ekmeği kullanıyor. Önden gelen turşu tabağında ise salatalık turşularının bir kısmı sirkelenmeden, yani tam turşuya kaçmadan sunuluyor. Son olarak çekirdekli hardal sosu ve çıtır patetes kızartması da bu inanılmaz tabloyu başarıyla tamamlıyor.

Şehrin tarihi lezzet duraklarından olan Katz’s Deli, New York’ta bulunan sevgili dostların kesinlikle es geçmemesi gereken bir nokta!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

www.katzsdelicatessen.com
205 East Houston Street (corner of Ludlow St)
New York, 10002
+1 212-254-2246

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Gratitude: Los Angeles’ta Vegan olmak

Vegan beslenmenin gittikçe popülerleştiği Los Angeles'ta, renkli ve leziz bir seçenek...

Catch: Hollywood Semalarında Romantik Bir Teras

Hafta sonları güneşin, doğanın, manzaranın ve deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz nefis bir Los Angeles adresi...