Loyal Order: Tulum’da Türk Yemekleri


Meksika'nın yeni göz bebeği Tulum'da Ege ve Akdeniz esintileri alacağınız, mezeleriyle sizi şaşırtan, rengarenk bir Türk mutfağı...

Loyal Order: Tulum’da Türk Yemekleri

Tulum’a ilk kez geçtiğimiz yıl, Nordic mutfağın lideri şef Rene Redzepi’nin pop-up restoranı “Noma Mexico” için gitmiş, birkaç günlük tatilde yöreyi yakından inceleme fırsatı bulmuştum.

Yakın zamanda gastronomi dünyasının zirvedeki isimlerinden Roca kardeşlerin de benzer bir projeyle karşımıza çıkacağı konuşuluyor. Bu iki sağlam referans, size Tulum’un malzeme yönünden zenginliğini ya da mutfak kültürünün gelişmişliğini anlatıyor olabilir. Hayallerinizi yıkmak istemem; ancak şeflerin burada kullandıkları şeyin mutfak değil, tabiat olduğunu belirtmeliyim! Eskiden çoğunlukla hippie tayfasının, şimdilerdeyse doğayla iç içe olmak isteyen seyahat tutkunlarının kadrajına giren Tulum, ruhunuzu fabrika ayarlarına geri döndürecek bir huzur vaadediyor.

Buraya seyahat etmeyi düşünenler dostlar, aynı zamanda damağına da düşkünse, yörede lokal peynirler ve bitkilerin başrolde olduğunu söyleyebilirim. Karayipler’e komşu olmanın getirisiyle menüde deniz ürünlerine yer açabilirsiniz. Ancak benim gibi bunları az pişmiş seviyorsanız şefi uyarmanız gerek, zira tüm mahsüller ateşle fazla görüştürülmekte.

Tatil esnasında daha çok, sevdiğim ve size de önereceğim Be Tulum ile Azulik otellerinin mutfaklarına müdavim olsam da, çok hoş bir seçenekle de tanıştım: Loyal Order.

Loyal Order, Tulum’da Türk mezeleri ve Ege mutfağına dair örnekler sunan bir restoran. Her ne kadar son dönemde popüler hâle gelse de, ücra sayılabilecek bir destinasyonda Türk restoranı görmek, beni ziyadesiyle şaşırtan bir fikir oldu.

Bu cesur işin arkasında iki kişi var: Başak Şahin İstanbul’daki Backyard’dan, şef Cenk Akkaya ise Neolokal’den tanıdığım isimler.

2018 başında hayata geçen restoran, çok keyifli bir ambiyansa sahip. Fava, humus, enginar, sarma, atom, şakşuka, yoğurtlu kabak kızartma, kalamar gibi klâsik lezzetler, yerli ve oryantal servis tabaklarıyla birlikte göz okşayan bir görüntü çiziyor.

Hünkâr beğendi, şiş kebap ana yemeklerde tercih edebileceğiniz güzellemeler. Mantıda ise ne yazık ki hamur bir miktar kalın ve sert kaçmış.

Yemekle birlikte rakı içebileceğiniz gibi Meksika’ya özgü, agave bitkisinden üretilen Mezcal da ilginç seçenekler arasında.

Tulum, kendi açımdan gastronomi adına yüksek beklentilerle gitmediğim bir yer. Loyal Order’ın da damağınızda bambaşka bir sayfa açtığını söyleyemem. Fakat tanıdık lezzetleri hakkını vererek, gayet lezzetli biçimde sunmak, hele ki bunu Tulum’da hayata geçirip yörede Türk mutfağına ilgi çekmek, takdir edilesi bir iş.

Henüz yaşını doldurmayan bir restoran olarak Loyal Order'da taşlar, ilerleyen dönemde daha iyi oturacaktır görüşündeyim. Her halükârda uğramaya değer bir deneyim. 

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Avenidad Satelite Sur | and Calle Sol Oriente, Tulum 77760, Meksika
+52 984 106 3032


Bu Yazıyı Paylaş