Roberta’s: Brooklyn'in En Renkli Artizan Pizzası


2 yıldızlı şef Carlo Mirarchi’nin yönetiminde bir restoran

Roberta’s: Brooklyn'in En Renkli Artizan Pizzası

Dünyada her 10 dakikada bir 100 fast food dükkânının kapılarını açtığı söyleniyor.

Peki sizce bu restoranların kaçı müşterilerin masadan yalnızca doymuş değil, aynı zamanda mutlu bir şekilde kalkmasını önemsiyor?

Kısa yoldan para kazanma derdinde olup ucuz malzeme ile seri üretim yapan yerler arttıkça; taş fırında, odun ateşinde ağır ağır pişen, üzerindeki malzemelerin gerekirse orijinal ülkesinden alındığı artizan pizzaları mumla arar olduk. Özellikle 90’lı yılları takiben gelen tüketim çılgınlığı, bu konuda beni iyice karamsa bir hâle soktu.

Neyse ki son yıllarda bir kısım bilinçli şefin Slow Food ve Natüralizm karşısındaki farkındalığıyla ibrenin yönü değişti, biz de aradığımız artizan restoranları yavaş yavaş sahnede görmeye başladık.  Bahsettiğim o özel pizzaların en renklilerinden biri de Brooklyn’de karşıma çıktı.

Sokakları ısıtan graffitileri, özgür gençleri ve yükselen gastronomi profili ile Brooklyn’i “New York’un Alaçatı-Karaköy karışımı çocuğu” olarak tanımlıyorum. Bushwick’teki Roberta’s Pizza da bu sıfatlarla bire bir örtüşen atmosfere sahip.

8 yıl önce açılan Roberta’s, 2 yıldızlı şef Carlo Mirarchi’nin yönetiminde bir restoran.

Mirarchi inanılmaz salaş, ancak bir o kadar da keyifli mekanında, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalık bir müşteri grubuna, restoranın terasında yetiştirdiği yeşilliklerle tat verdiği pizzalar sunuyor.

Bu pizzaların ateşle buluştuğu taş fırının hikayesi ise başka. İçeriden alevlerin göz kırptığı kıpkırmızı fırın, aslen İtalya’da iflas eden başka bir pizzacının mutfağıdan Brooklyn’e göçmüş.

Restoranın en ünlü pizzası “Bee Sting” domates, ev yapımı mozarella, biber, taze fesleğen ve pepperoni’nin biraz daha büyüğü olan kurutulmuş İtalyan salamı soppressata ile hazırlanıyor. Pizzaya ismini veren bal ise tabağa hakim tuzlu lezzeti bambaşka bir yöne çekiyor. Yani popülaritesinde oldukça haklı bir pizza.

Domates, fesleğen ve mozarella ile bayrağın renklerini tamamlayan milli İtalyan pizzası margharita ve yine meşhur İtalyan salamlı pepperoni pizza da başarılı bulduğum isimler arasında.

Siparişler geldiği an hemen önünüzde yapıldığından, bu güzel pizzalar için biraz beklemek gerek ki bu da restoranın tek negatif yönü, diyebilirim.

Tatlısız yapamayanlar için restorandaki az seçeneğin arasından “sticky bun” dedikleri kremalı milföy tarzı bir çörek tercih edilebilir. Ancak Roberta’s’a cumartesi günü uğrarsanız, tatlı için ben size East River kıyısındaki meşhur yiyecek içecek pazarı Smorgasburg’u öneririm. Yüzlerce çeşit arasında ipin ucunu kaçıracak olursanız da biraz yürüyüşle semtin meşhur bit pazarı Brooklyn Flea’yı da ziyaret etmeyi unutmayın!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Roberta’s Pizza

www.robertaspizza.com

261 Moore St, Brooklyn, NY 11206, ABD

+1 718-417-1118


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Gratitude: Los Angeles’ta Vegan olmak

Vegan beslenmenin gittikçe popülerleştiği Los Angeles'ta, renkli ve leziz bir seçenek...

Catch: Hollywood Semalarında Romantik Bir Teras

Hafta sonları güneşin, doğanın, manzaranın ve deniz ürünlerinin tadını çıkarabileceğiniz nefis bir Los Angeles adresi...