Toi: İsmet Saz’ın Chef’s Table’ı


Michelin yıldızlı restoranların kendini belli eden ağır ambiyansları

Toi: İsmet Saz’ın Chef’s Table’ı

Michelin yıldızlı restoranların kendini belli eden ağır ambiyansları, jilet gibi kolalı örtüleri, hiç duymadığınız bölgelerle dolu kalın şarap menüleri, yemeğinizi sunan servis elemanın birbiri ardına sıraladığı afili malzemeler, birçok insanın gerilmesine, belki de bir miktar çekinmesine yol açabilecek ayrıntılar...

Gastronomiyle derinden ilgisi olmayan biri bu deneyimi bir de mutfağa taşıyıp şefle aynı masaya oturursa, kendini dünyaca ünlü sanatçının karşısında “Şimdi ne yorum yapacağım, yemeye neresinden başlayacağım?” gibi sorularla boğuşurken bulabilir.

“Chef’s Table” denen uygulama, dünyada birçok örneğini görebileceğiniz, ülkemizde ise ne yazık ki kendine pek yer bulamamış bir konsept. Temel olarak restorandaki masalardan birine oturmaktansa, mutfakta şefin tezgahında yer alıp bizzat yemeklerin yapılışını izlemenizi, yemek esnasında da bir yandan şefle sohbet etmenizi sağlayacak bir sistem. Yani gastronomi hakkında ilgi ve bilgi sahibi biriyseniz inanılmaz keyifli bir atmofer. Tamamen transparan bir ortam olduğu için hijyen konusunu garantiye alması bakımından önemli. Şeflerin penceresinden baktığımızda, bu durum onlara da misafirini yakından tanıma, yorumlarını anında alma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı sunuyor. Tabii meraklı gözler önünde lezzet şovu yapmanın karizma hanelerine eklediği puanlar da cabası!

İstanbul’daki TOİ ile Chef’s Table’ın güzel bir örneğini sunan sevgili İsmet Saz, Carlo Bernardini ve Gordon Ramsay başta olmak üzere birçok ünlü isimle aynı mutfağa girmiş, başarılı şeflerimizden.

İsmi “Trust of İsmet”ten doğan TOİ aslen Akaretler’deki bir binanın terasında kapılarını açmıştı. Ancak yoğunluğum sebebiyle ertelediğim ziyaret, İsmet Saz’ın Kuruçeşme’deki Arşipel Balıkçısı’nın yerine inşa ettiği yepyeni mekanına kısmet oldu. Alt katında Japon mutfağıyla yaratıcı oyunlar oynayan sevgili Barlas Günebak’ın İnari Sushi’si ile adeta bir lezzet voltranı oluşturmuşlar! (İnari Sushi hakkındaki yazım için tıklayınız)

TOİ’nin ekibi için de güçten söz etmek mümkün. Nitekim İsmet Saz Alancha, Mikla, Gile gibi iddialı isimlerden yaptığı transferlerle tam bir “Şampiyonlar Ligi” kurmuş. Özellikle de Sous Chef kontenjanında Alancha’dan tanıyıp beğendiğim genç şef Yiğit Alıcı’yı görmek beni çok sevindirdi. Mutfak takımının haricinde servis elemanları da sorduğumuz sorulara “Ben bir öğrenip döneyim” tarzı alışık olduğumuz cevapları vermeyen, konusuna hakim, özellikle de temizliğine dikkat eden ve mis gibi kokan gençlerden oluştuğu için takdir edilesi.

Restoranda yalnızca akşam yemeği var. İsmet Saz’ın genel olarak Fransız tekniklerini baz alan menüsü aylık olarak değişmekte. Şefin mesleki geçmişini göz önüne alırsak, ortada muazzam bir tecrübe söz konusu. Ancak tüm bunları tek bir menüde yansıtmaya çalışmak, kimi zaman karmaşaya neden olabilir. Burada da – her biri başarılı olsa da – biraz dağınık bir repertuvar gördüğümü söylemeliyim.

Damağımıza adım atan birinci isim new england clam chowder, ilk kez 20-25 yıl önce Boston’da eşimle denediğimiz bir lezzetti. Fransızların terbiye soslarından  “roux” içinde dans eden kum midyeleri lezzetiyle bizi o yıllara götürmeyi başardı.

Onu takip eden chimichurri soslu ahtapot salatası Akdeniz kültürüne oldukça yakışan bir tat. 28 gün dinlendirilip salamura edilmiş ördek prosciutto ise, beraberindeki tulum peyniri, kuru erik ve kayısı ile en beğendiğim tabaklardan biri oldu.

Restoranın imza tabağı, reçetesi İngiltere’den konuk olan dana wellington. Mantar püresi, krep ve milföy hamuruna sarılmış fillet mignon; Trabzon tereyağı ile hazırlanmış patates püresi ve arpacık soğanla sotelenmiş ıspanak püresi ile buluşmuş. Son olarak dananın kaval kemiğinden yapılan ve trüfle aromalandırılan bir et suyu ilavesi yapılıyor. Wellington’daki en önemli husus, etin suyunu içine hapsederek pişirilmesi ve onu sarmalayan milföyün de çıtır çıtır kalmasıdır. Zira et suyunu saldığı, bir de üstüne sos takviyesi geldiği zaman milföy yumuşayarak tüm  karakteristiğini kaybeder. Burada da benzer bir tabloyla karşılaştığım için grafik biraz düştü.

Evde yaparken tercih ettiğim gibi, yalnızca deri kısmı pişirilerek sunulan levrek kinoa ve rezene iş birliği ile çok hoş bir lezzete imza atmış. Tam kıvamında, sulu sulu kalmış bu deniz ürününün ardından denediğimiz tadımlık karidesler ise tam tersi fazla pişirilmiş olacak ki, biraz kuru buldum.

Creme de cassis likörü ve Madagaskar karabiberi ile havalandırılmış kaz ciğeri erik pate ortalamanın üstünde bir lezzet yakalamış.

Basit ve dağınık görüntüsüne aldanmaksızın “gecenin yıldızı” sıfatını hak eden pancarlı risotto Ezine peyniri rendesi ve limon kabuğu aromasıyla tatlı ve tuzlunun damakta tango yaptığı mayhoş bir gösteri sundu.

Son serviste sahneye çıkan kuzu pirzola ise masadaki ziyaretçilerden tam not alırken, yanına iliştirilen kuzu kol tandırın biraz daha pişmesi gerektiğini tavsiye ettim.

Neredeyse menüdeki tüm tatlıları denediğimiz geceyi orman meyveleri ile sunulan NY cheesecake; zencefil, mango sorbet ile gelen ananas carpaccio; vanilyalı dondurma ile eşleşen hafif tarte tatin; sakızlı dondurmalı çikolatalı bonet ve deniz tuzu-karamelli dondurma ile çok keyifli hâle gelen creme brule sayesinde oldukça hoş kapattık.

Maksimum 6 kişiyi ağırlayan şef masasında İsmet Saz ile serüvenimiz yaklaşık 5 saat sürdü. Gecenin sonunda, bana eşlik eden ve gastronomiye nispeten az düşkün dostumun şefle daldan dala dünya mutfaklarını dolaşan sohbetimizi aynı bir sinema filmi gibi izler gibi dinlediğini itiraf etmesiyse muhabbetimizi daha da neşelendirdi! Şef ile tüketiciyi yüz yüze getiren, bir yandan olası hataları ortaya koyarken, diğer yandan da müthiş fikirlere çanak tutan bu buluşmaları Türkiye’de daha çok görmeyi dilerim. Biliyorum ki ülkemizde bu kültürü hakkıyla yerine getirebilecek birçok kişi var. Umarım bir gün onlarla da böyle lezzetli bir sohbette buluşabiliriz...

Ağır tadınız ve keyfiniz bol olsun...

TOİ

www.toiistanbul.com.tr

Kuruçeşme, Kuruçeşme Cd. No:11, 34345

Beşiktaş/İstanbul

+90 212 258 00 29

 

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...