Uludağ Kebapçısı Cemal Cemil Usta: Değişmeyen Bir Bursa Klâsiği


Son yıllarda büyük şehirlerin tam bir restoran mezarlığına dönüştüğünü göz önünde bulundurursak, birkaç kuşak atlamış lokantaların mutfağımız için elmas değerinde olduğunu söylemek hiç de abartılı bir ifade olmaz.

Uludağ Kebapçısı Cemal Cemil Usta: Değişmeyen Bir Bursa Klâsiği

Bursa’daki Uludağ Kebapçısı Cemal Cemil Usta, 54 senelik bir isim. Benim içinse İzmir – İstanbul arasında araba ile yolculuk yaptığım zamanların hiç şaşmayan mola adresi. Hem de 30 yılı aşkın bir süredir...

Uludağ Kebapçısı’nın kurucuları, Bulgaristan göçmeni Cemal ve Cemil Çalışır kardeşler. Bu işin atası sayılan İskender’de yıllarca çıraklık yapan ikili, cesaretlerini topladıklarında yuvadan uçup kendi ayakları üzerinde durmak için bu lokantayı kurdular. İstisnasız her sabah birlikte iş başına geçen Cemal ve Cemil Usta, birer yıl arayla hayata veda ettiğindeyse, döner bıçağını Ramazan Usta devraldı.

Eski garajın oradaki 2 metrekarelik ufacık dükkânda, 3-4 kişi arı gibi çalışıp müşterileri bu güzel etle buluşturuyorlar. Öğle vakti masalar kaldırıma ve çevre esnafa dağılmış oluyor. 

Döner için dana ve koyun İnegöl’den geliyor. Formüldeki üstünlük koyun etinde. Ben daha çok yaprak et döneri sevsem de, kıyma formundaki Uludağ Kebapçısı’nın lezzetini inkâr edemem. Üstüne kondurulan bonfile parçaları eskiye nazaran biraz sert; ancak yine de aklınızı çelmeyi başarıyor.

Eskiden, dönerin üstüne keçi sütünden yapılan mis gibi bir tereyağ döktüklerini hatırlıyorum. Şimdi keçi sütü bulmanın zorluğundan olsa gerek, o nadir lezzet tabaklara uğramasa da, yine iyi sayılabilecek kalitede bir yağ kullanılıyor. Tereyağını yakmadan servis etmeleri de oldukça önemli.

Yemek sonunda damağınızı tatlandıracak süt helvası ise es geçilmemesi gereken bir reçete. Üstü yanık, tarçın ve tercihen cevizle sunulan tatlı, yörenin meşhur isimlerinden. Esnaf lokantalarında “Bursa helvası” olarak da bulmanız mümkün. Hafif olduğundan, o kadar iskenderin üstüne ikinci tabağı bile yiyebilirsiniz!

Uludağ Kebapçısı’nın temsilcileri artık ikilinin torunları Cem ve Çağatay. Umarım dede yadigârı bu isme hakkıyla sahip çıkıp Bursa’ya uzun yıllar daha lezzet katmaya devam ederler...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Santral Garaj Mah., Kıbrıs Şehitleri Cad.
Kent Meydanı Avm No:64 D:Z0010, 16220
Osmangazi/Bursa
+90 224 255 55 56


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Fauna: Türkiye’de Yediğim En İyi Makarna

Fauna, son dönem lezzet düşkünlerinin kadrajına sıklıkla takılan bir İtalyan. Böyle dediğime bakıp da aklınıza popüler ve ağdalı bir İtalyan restoranı getirmeyin. Zira şef İbrahim Tuna’nın derdi ünlenmek değil, üretmek…

Çeşme’de Leziz Bir Söğüş Molası: Söğüşçüm

İzmir'in klâsik sokak yemeklerinde başı çeken söğüş, yemek için zaman tanımayan tatlardan biri...