Asador Bidea 2: Pamplona’da Et Şöleni


Turist akınına uğrayan yeme-içme cenneti San Sebastian'a alternatif arıyorsanız, direksiyonu Pamplona gibi yan yollara kıvırıp Asador Bidea 2'de nefis bir et ziyafeti çekebilirsiniz...

Asador Bidea 2: Pamplona’da Et Şöleni

“İyi yemek” peşinde koşan bir lezzet düşkünüyseniz, ünlü isimlerden tutun, ufak pintxos barlarına dek, neredeyse her köşebaşında yıldızlı lezzetler sunma becerisine sahip olan ve gastronominin Mekke’si sıfatını gururla taşıyan San Sebastian’ı duymamanız imkânsızdır.

Ancak buradaki önlenemez turist akımından bunaldıysanız, Pamplona gibi potansiyeli olup da figüranlığa layık görülmüş alternatif yöreleri de keşfetme zamanınız gelmiş demektir.

Bugün size bahsedeceğim Asador Bidea 2, Pamplona’nın hemen yan komşusu olan küçük ve sevimli Cizur Menor kasabasında, methini duyduğum etlerini tatmak için uğrayıp memnun kaldığım hoş bir restoran.

İspanyolların meşhur ızgara tekniği “asador” ile arzı endam eden yer, Türkiye’de sosyal medyanın şöhret yağdırdığı, tereyağ içinde yüzen etlerle şov yapan isimlerin aksine, işini profesyonelce sürdüren, mütevazı bir adres...

Taş duvarlarla örülü ahşap ağırlıklı ambiyans oldukça keyifli. Yaklaşık 40 kişilik restoranın üst katında özel gruplar için de ayrı bir masa bulunuyor.

Yemeklere geçecek olursak; her ne kadar konumuz et olsa da, yörede mezgitle aynı aileden gelen hake balığının gıdısından yapılan ve belirtmeden geçemeyeceğim nefis bir yemek var: kokotxas. Balığın kendi jelatini, dünyanın tartışmasız lideri İspanyol zeytinyağı ile birleşince, inanılmaz lezzetli bir deniz mahsülü deneyimi sunuyor. Asador Bidea 2 ya da Bask yöresinde uğrayacağınız herhangi bir restoranda, kesinlikle balığın bu yorumunu denemenizi tavsiye ederim.

Harlı meşe odunu üzerine yerleştirilmiş ızgaralar, bölgede çokça örneğini görebileceğiniz şekilde, yüksekliği ayarlanabilir özel döküm ızgaraları. Şef etin cinsine ve büyüklüğüne göre hemen alttaki kolları çevirip et ve ateş ikilisini daha da yakınlaştırabiliyor.

Kaliteli bir et, kendi aroması ve az biraz da taze karabiber ile kaya tuzu eşliğinde lezzet patlaması yaşatacak kadar iddialı olur. Etine güvenen bir şef de anlamsız tereyağ banyolarına ya da binbir türlü sosa ihtiyaç duymadan er meydanına çıkar.

Asador Bidea 2’da şef Gregorio Tolosa’nın elinden denediğimiz pirzola, etleriyle meşhur Galiçya bölgesinin sarışın güzelinde. Galiçya sarısı da denen tür, yörenin meşhur “tetilla” peynirine sütünü verse de, daha çok etinin lezzetiyle biliniyor. Orta-az pişmiş olarak hazırlanan et – elbette bu konuda Japonya’yı ayrı tutuyorum – gerçekten de tatmin edici bir başarı sergiliyor. Bu anlamda steakhouse kategorisinde kesinlikle listeye alınabilecek bir adres...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

Camino Viejo de Cizur, 2, 31190 Cizur Menor, Navarra, İspanya
+34 948 28 01 87


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Ateşin Dilinden Konuşan Bir Restoran: Asador Etxebarri

Asador Etxebarri yalnız İspanya’nın değil, dünyanın da en iddialı ızgara adreslerinden.

El Celler De Can Roca: İspanya’daki Kardeş Krallığı

Büyükannesinden öğrendiği tarifleri hakkıyla yapan bir kadın ile bunları misafirlere sunan güler yüzlü bir eş ve çocukları