Bir Kumarbazın Menüsü: Sandviç


Sizin damağınızda da iz bırakacağına eminim

Bir Kumarbazın Menüsü: Sandviç

Sandwich, esasen Britanya'nın güneyinde yer alan bir kıyı şehridir. Ortaçağ’ın en büyük 5 limanından biri olan bu kentin ismini tüm dünyaya duyuran kişi ise “Sandwich IV. Kontu John Montagu”dur.

Ancak başarılı devlet adamı bunu, sanıldığı gibi siyasi yetenekleri ile değil, kumar masasındaki yemek tercihiyle gerçekleştirmiştir!

4. Sandwich kontu, keskin bir kumarbazdır. Öyle ki yemek yemek için bile masayı terk etmeye yanaşmamaktadır. Bu yüzden kendince bulduğu yöntem ile hizmetçilere iki dilim ekmek arasına soğuk sığır eti koymasını söyler ve bir eliyle karnını doyururken, temiz kalan eliyle de kartlarını açmaya devam eder. Kulüpteki diğer müşterilerin de ilgisini çeken bu basit atıştırmalık, “Sandwich’in aynısından!” nidalarıyla kısa sürede popülerliğe kavuşur.

Eski çağlarda ekmeğin menüye eklenmesi ve tabak olarak kullanılmasıyla tarihteki ilk açık sandviçler (trenchers) ortaya çıkmıştır. Nihayet buna bir isim bulup “sandviç” kelimesini sözlüğümüze ekleyen ise oyun masasındaki pratikliği ile bu İngiliz kont olmuştur.

1800’lerde Elisa Leslie ile ilk kez bir yemek kitabında yer alan sandviç, günümüzde  peynirli, etli, sebzeli, deniz mahsüllü gibi tuzlu çeşitlerinin yanı sıra, Elvis Presley’in ünlü fıstık ezmeli, muzlu tarifi ya da French tost gibi tatlı çeşitleriyle de herkesin gönlüne girmeyi başarmıştır. 

“Fast-food” kavramının da çıkış noktası olduğu kabul edilen ekmek arası lezzet için dünyanın hemen hemen her ülkesinde sandviç büfeleri ve restoranları bulunmaktadır. Çok sevdiğim bu küçük atıştırmalığın damağımda iz bıraktığı enfes noktalardan biri, bugün sizlerle paylaşacağım Paris St.Germain'deki Cosi Restaurant Sandwichs oldu.

 

Cosi Restaurant Sandwichs

Victor Hugo’nun romantizm dolu kaleminden çıkan kambur "Quasimodo"nun hikâyesi sayesinde yıkılmaktan kurtulan ünlü Notre Dame Katedrali’nden, Seine Nehri’ni takip ederek, öncü empresyonistlere ev sahipliği yapan eski tren garına, yani Orsay Müze’sine uzanan bir rota çizdiyseniz, arada guruldayan karnınız için oldukça lezzetli bir durak Cosi Restaurant Sadwichs.

1989’da açılan bu ufak mekan, öğle yemeği saatlerinde önünde oluşan uzun kuyrukla lezzetini kanıtlıyor. Ancak bu sıra gözünüzü korkutmasın! Servis oldukça hızlı. ve bekleme değer.

Müşterilerin çoğunluğu “take-away” sandviçleri tercih etse de, üst katta, birkaç ahşap masa ve sandalyeden oluşan samimi atmosferde soluklanmak mümkün. 

Tezgahın arkasına asılmış kara tahtalarda menüler yazılı. Dilerseniz kendi sandviçinizi de oluşturabilirsiniz. Etli seçeneklerin yanı sıra vejetaryenler için de yelpaze oldukça geniş. Sipariş esnasında sözlükten malzemelerin Fransızca’sını kontrol etmenize lüzum yok. Zira hem menüler çift dilde hem de çalışanların tümü İngilizce biliyor.

Cosi’nin lezzet sırrı şüphesiz ki malzemelerin tazeliği.  Ben pek sevmesem de, bazı sandviçlerde gerekli olabilen mayonezleri ev yapımı. Ancak bana sorarsanız, restoranın damakta bu denli iz bırakmasını sağlayan başrol oyuncusu dumanı üstünde “ekmek”!

Kendi ekmeğini yapan rafine restoranlara her zaman saygıyla yaklaşmışımdır. Cosi de bunlardan biri oldu. Sandviçlerde kullanılan ciabatta, pannini, foccacia gibi ekmekler, hemen gözünüzün önünde, taş fırında pişiyor. Yani önünüze her daim taze, sıcak ve çıtır çıtır bir sandviç geliyor. Tam karşıda yer alan “Fish la Boissonnerie” de ekmeklerini buradan alıyor. Kuyrukta beklerken iki restoran arası telâşla ekmek taşıyan garsonları görebilirsiniz.


Yemeğinize eşlik eden şaraplar, yine aynı kişinin işlettiği, “La Derniere Goutte”tan. Hemen köşede bulunan bu dükkânda organik şaraplar satılıyor.

Birasever müşteriler ise Cosi’de, 1890-1960 döneminde üretilen ve 2008’de iki arkadaşın girişimiyle geri getirilen ünlü Fransız birası “Gallia”yı yudumlayabilir.

Kişi başı ortalama 20€  olan bu atıştırmalığın sizin damağınızda da iz bırakcağına eminim!

 

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...


Cosi Restaurant Sandwichs

+33 1 46 33 35 36 54 

Rue de Seine 

75006 Paris, France

www.gevrekandginger.com

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Epicure: Paris’in En Keyifli Avlusu

Epicure Restaurant, Paris'in tadını güzel havalarda çıkarmak isteyenler için hem göze hem damağa hitap edecek nefis bir seçenek.

Jan: Göz Okşayan Bir Menü ve Atmosfer

Şık atmosferine rağmen misafirlere sunulan ev sıcaklığı