Kagari Ramen: Tokyo'da Ucuza Ziyafet


Japonya'nın geleneksel yemeklerinden ramen için listeye alınması gereken harika bir durak...

Kagari Ramen: Tokyo'da Ucuza Ziyafet

Farklı şehirlere seyahat ettiğimde, mutfak anlamında kendimi kollarına attığım ilk durak, semt pazarları ve sokak lezzetlerine dair köşebaşları olur. Nitekim, yörenin sofra kültürüne dair en güçlü sinyaller, buradaki gizli gastronomi kahramanlarından gelir.

Pazardaki renkli gözlemlerin ardından direkt mideye de dokunması bakımından, sokak arası mekanlar da elbette bu gezinin en popüler anıları arasında yer bulur.

Tokyo için bu adreslerin başında, Japon mutfağının sembolik yemeklerinden “ramen”i konu alan “Kagari Ramen” geliyor.

Temelde erişte ve çorbanın birleşiminden oluşan, bu sebeple sulu yemek kategorisine sokabileceğimiz ramen, Uzak Doğu’daki çoğu ülke literatüründe, farklı isimler ve farklı bileşenler altında sunulmakta. Değişmeyen yegane şey, erişte yapımında kullanılan un, tuz ve suya ilaveten malzeme listesinde başı çeken “kansui”. Bir çeşit alkali solüsyon olan kansui, kagari eriştesinin sarıya çalan renginin ve damağınızdaki elastik yapısının mimarı.

2013’te Ginza’da açılan ve kısa zamanda daimi lezzet düşkünleri edinen restoran, yalnızca 8 kişilik. Dolayısıyla ramen’ine kavuşmak isteyen onlarcası, kapıda heyecanlı bir kuyruk oluşturuyor. Siz de henüz beklerken, elinde kâğıt kalem ile sırayı dolaşan garsona önden siparişinizi söylüyorsunuz.

Kuyrukta sipariş alan garson

Tori-Paitan Soba

Kagari’de iki tür ramen sunuluyor. Biri kurutulmuş sardalya ve soya sosu bazlı balık suyundan yapılan, rengi nispeten koyu “niboshi-shoyu soba”; diğeri ise yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz, açık renkli, tavuk suyuna krema ile zenginleştirilmiş “tori-paitan soba”.

Ramen’in üstüne konan bileşenler, tamamen damak zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Ben yağlı ve sulu tavuk dilimlerine partner olarak, mevsim sebzeleri, Kyoto bambusu ve taze soğan dallarını seçtim.

Kagari Ramen’deki bu tablonun son fırça darbesi ise, “ajitama” denen, soyada bekletilerek kırık rengine kavuşmuş, sarısı bizdeki “kayısı” tabir edilen tarzda pişmiş organik yumurta. Bugüne dek yediğim en leziz yumurtaları sunan Japonya’daki çoğu restoran, bahsetmiş olduğum bu marinasyon işleminde soyaya ek olarak yerel tatlı şarapları “mirin”e de yer verebiliyor.

Ramen, çubuk ve geleneksel seramik kaşık kombinasyonu ile yenen simgesel bir yemek. Memnun kaldıysanız, diğer masalarda kasenin dibini kafaya dikenler kervanına siz de katılabilir, tam bir Japon gibi ramen’in hakkını verebilirsiniz.

Kişi başı 8-10 $ ödeyeceğiniz Kagari Ramen, Ginza dolaylarında listeye almanız gereken en samimi ve keyifli mekânlardan biri sevgili dostlar!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

4 Chome-1-2 Ginza, Chūō, Tokyo 104-0061, Japonya
+81 3-3561-0717


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Yoroniku: Yakiniku Tekniğiyle Keyifli Bir Akşam Yemeği

Aslen “Kore barbeküsü” olarak bilinen, Kore Savaşı’nın ardından Japonya’ya gelip burayla özdeşleşen “yakiniku” tekniğinde, et ve sebzeler, masalara monte edilen tandır benzeri gazlı ızgaralarda pişiriliyor.

Shima Steak: Tokyo’daki Afili Wagyu Cenneti

Nihonbashi semtinde, iş hanı misali sade bir bina içerisinde bulunan, yerini bilmediğiniz takdirde Google’a fazla güvenemeyeceğiniz Shima Steak, yalnızca 4-5 masasıyla adeta özel bir kulübü andırıyor.