Shima Steak: Tokyo’daki Afili Wagyu Cenneti


Nihonbashi semtinde, iş hanı misali sade bir bina içerisinde bulunan, yerini bilmediğiniz takdirde Google’a fazla güvenemeyeceğiniz Shima Steak, yalnızca 4-5 masasıyla adeta özel bir kulübü andırıyor.

Shima Steak: Tokyo’daki Afili Wagyu Cenneti

Restoranın şefi Oshima Manabu, tavrı ve her daim işinin başında olma disiplini ile sushi konusunda yaşayan efsane olarak bilinen, elinden sushi yiyebildiğim için kendimi çok şanslı hissettiğim Jiro Ono’yu anımsatıyor. Yine de Shima san için kesinlikle daha güler yüzlü diyebiliriz!

Şef ekibiyle birlikte mermerli yapısıyla ünlü özel wagyu etlerini hemen önünüzdei büyük bir titizlikle temizliyor. Ardından bu etleri şişe geçirip önce robara ızgarada mühürlüyor, devamında da odun ateşiyle yanan rotasyonlu fırına gönderiyor. Son aşamada çıtır sarımsak dilimleri ile buluşan etler sulu, dolgun ve lezzetli formuyla adeta damakta tango yapıyor!

Mekanın en keyifli tabağı şüphesiz ki Japonların kalın ve süngerimsi sütlü ekmeği ile hazırlanan wagyu sandviç. İncecik et dilimlerinin kule gibi yükseldiği atıştırmalık, oldukça başarılı. Ancak bir benzerini tattığım ve yakında paylaşacağım yakiniku durağı Yoroniku’da daha iyisini yediğimi itiraf etmeliyim...

Shima’da etler çoğunlukla Wadoyama Bölgesi’nden, Japon derecelendirme sisteminde en kaliteli wagyuyu işaret eden A5 sınıfına mensup. Wagyu hakkında daha önce kaleme aldığım detaylı yazıya buradan göz atabilirsiniz!

Restoran her ne kadar menüsünü “steak” çatısı altında çıkartsa da, mutfaktan birkaç farklı deniz ürünü de çıkabiliyor. Yani et denemek istemeyenler için de seçenek mevcut. Sake’lerin yanında iddialı Fransızlardan Bordeaux ve Burgundy şarapları da gözden kaçmıyor.

Shima Steak’i Tokyo’da wagyu yemek için makul fiyatlar sunan bir yer, olarak tanımlamak mümkün. Zira bu gibi isim yapmış şeflerin çoğu, faturayı 3-4 kat daha kabarık kesebiliyor. Japonya’nın yerel değerini fiyat/kalite dengesi yerinde bir deneyimle tatmak isteyen dostlara tavsiye ederim...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

〒103-0027 Tokyo, Chūō, Nihonbashi, 3 Chome−5−12, Japonya
 +81 3-3271-7889

 

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Yoroniku: Yakiniku Tekniğiyle Keyifli Bir Akşam Yemeği

Aslen “Kore barbeküsü” olarak bilinen, Kore Savaşı’nın ardından Japonya’ya gelip burayla özdeşleşen “yakiniku” tekniğinde, et ve sebzeler, masalara monte edilen tandır benzeri gazlı ızgaralarda pişiriliyor.

Torishiki: Tokyo’daki Meşhur Tavuk Cenneti

Türk damak tadına oldukça yakın bulduğum Torishiki, gerçek tavuk lezzeti alabileceğiniz yakitori duraklarından biri...