Obana: Tokyo’nun En İyi Unagi’si


Tokyo'da unagi yemek isteyenlerin, kapısında kuyruğa dizildiği leziz bir mekan...

Obana: Tokyo’nun En İyi Unagi’si

Japon mutfağının sembolik yiyeceklerinden biri olan unagi için sabahın erken saatlerinde otelden ayrılıp şehrin diğer ucuna gitme fikri, itiraf etmeliyim ki başlangıçta hiç de çekici gelmemişti. Neyse ki karşılaştığım manzara, bu fikrimi mahcubiyete çevirecek kadar kuvvetli bir isim çıktı: Obana.

Tokyo’nun Edo dönemine dair esintiler taşıyan bu 1 yıldızlı mekanın turistlerin talan edip kaliteyi aşağıya çektikleri popüler restoran bölgelerinde olmaması, bir bakıma avantaj da sayılabilir. Nitekim içeride neredeyse tümden yerlilerin oluşturduğu bir müşteri profiliyle karşılaşıyorsunuz.

Sabah 10:00 gibi kapısına dayanıp bir saati aşkın heyecanlı bekleyişin ardından şefleri ufukta gördüğümüz Obana’ya, çok hoş bir Japon bahçesinden geçerek giriyorsunuz. Burada da, diğer birçok Japon restoranında olduğu gibi ayakkabılarınızı çıkarmanız icap ediyor. Çünkü yerler bir nevi yöresel kilimleri olan, hasır benzeri tatami blokları ile kaplı. Tabii bu durumda ufak minderlere çömelip yerden biraz yükseklikteki masalara kurularak unagi’nizle kavuşacağınız anı düşlüyorsunuz.

Obana, tamamen yılan balığı üzerine yoğunlaşmış bir restoran. Hatta tuzlu su yılan balığı “anago” ve tatlı su yılan balığı “unagi” ayrımını yaparsak, buranın yalnızca “unagi” üzerine uzmanlaştığını söyleyebiliriz.

Umaki

Umaki

Obana, bahsettiğimiz unagi’yi 3 farklı şekilde sunuyor:

  • Japon omletine sarılı umaki,
  • Soya ve mirin soslu, ızgara unagi parçalarından oluşan shirayaki,
  • Pirinç yatağında servis edilen ve ağızda adeta eriyen unadon.

Shirayaki

Shirayaki

Yılan balığının en büyük zahmeti, kıl inceliğinde onlarca kılçıkla bezeli olmasıdır. Obana’daki şeflerin mahareti, size tek bir kılçığa dahi müsade etmeyen, lokum gibi bir et takdim etmek üzerine kurulu.

Shirayaki

Unaju

Tüm bu saydıklarıma eşlik eden nefis sebze turşuları “oshinko” ile renkli sake, bira ve yeşil çay seçenekleri de restorandan mutlu ayrılmayı garantileyen faktörler.

Bu yüzden nerede olursanız olun, yolunuzu Minami-Senju istasyonuna düşürüp Obana’yı Tokyo’daki unutulmayanlarınıza ekleyin, derim sevgili dostlar!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Yoroniku: Yakiniku Tekniğiyle Keyifli Bir Akşam Yemeği

Aslen “Kore barbeküsü” olarak bilinen, Kore Savaşı’nın ardından Japonya’ya gelip burayla özdeşleşen “yakiniku” tekniğinde, et ve sebzeler, masalara monte edilen tandır benzeri gazlı ızgaralarda pişiriliyor.

Shima Steak: Tokyo’daki Afili Wagyu Cenneti

Nihonbashi semtinde, iş hanı misali sade bir bina içerisinde bulunan, yerini bilmediğiniz takdirde Google’a fazla güvenemeyeceğiniz Shima Steak, yalnızca 4-5 masasıyla adeta özel bir kulübü andırıyor.