Torishiki: Tokyo’daki Meşhur Tavuk Cenneti


Türk damak tadına oldukça yakın bulduğum Torishiki, gerçek tavuk lezzeti alabileceğiniz yakitori duraklarından biri...

Torishiki: Tokyo’daki Meşhur Tavuk Cenneti

Sizi kapısında Japonların meşhur iki yakalı “noren” perdesiyle karşılayan Torishiki, Tokyo’da en beğendiğim “yakitori” duraklarından biri.

Yakitori, tavuk çöp şişlerin bizdeki ocakbaşı sistemine benzer şekilde pişirilip sunulduğu özel bir Japon lezzeti. Torishiki’nin dümenindeki şef Yoshiteru Ikegawa da esaslı bir yakitori uzmanı.

8 kişilik mekanın merkezine konuşlanmış ızgarada, ufak tahta çubuklara takılan etler ve sebzeler “binchotan” denen çok sert bir beyaz kömür türüyle hazırlanıyor. Şef de küçük şişleri bir dakika bile bekletmeden, sürekli çevirerek hepsinin eşit pişmesini sağlıyor. Izgarasıyla o kadar bütünleşmiş ki, ellerinin artık ateşi görmezden geldiğini ve bu özel kömür yüzünden adeta dökümcü gibi karardığını görebilirsiniz.

Ikegawa’nın çevik ve hareketli seremonisi, beline takılı koca yelpazesini çıkarıp fırtınalar estirerek közü yellemesiyle küçük molalara sahne oluyor. Tabii restoran içerisinde dumana rastlamak imkânsız. Nitekim çöp şişlerin hemen arkasındaki kuvvetli aspiratör, daha duman yükselmeden hakkından gelmeyi başarıyor.

Torishiki’deki lezzetler arasında tavuğun budu, göğsü, ciğeri, diğer tüm sakatatları ve derisiyle hazırlanmış kombinasyonlar var. Özellikle tavuk köftesi topları oldukça başarılı. Kimi zaman bu lezzetlere yumurta, minik patatesler, biberler, tofu, sezon mantarları ve pirinç topları da eşlik ediyor.

Tüm bu tabakların yanında, nefis bir sake ile süslenen yemeğin ardından kalkma zamanı geldiğinde, Torishiki ekibi kapıya çıkıyor ve diğer birçok Japon restoranında karşılaştığım gibi, siz sokağın sonunda kaybolana dek arkanızdan saygı ve minnetle selamlamaya devam ediyor. Böyle bir durumda mahcup olacaklar, benim gibi en yakın sokaktan dönüş yapıp bir an önce şefi ızgarasına kavuşturabilirler!

Michelin tarafından 1 yıldızla taçlandırılmış Torishiki, Türk damak tadına çok yakın bulduğum, bu sebeple Japon mutfağına karşı ön yargı sahibi dostların kahramanı olabilecek bir adres...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

〒141-0021 Tokyo, Shinagawa, Kamiosaki, 2−14−12​​​​
 +81 3-3440-7656

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Yoroniku: Yakiniku Tekniğiyle Keyifli Bir Akşam Yemeği

Aslen “Kore barbeküsü” olarak bilinen, Kore Savaşı’nın ardından Japonya’ya gelip burayla özdeşleşen “yakiniku” tekniğinde, et ve sebzeler, masalara monte edilen tandır benzeri gazlı ızgaralarda pişiriliyor.

Shima Steak: Tokyo’daki Afili Wagyu Cenneti

Nihonbashi semtinde, iş hanı misali sade bir bina içerisinde bulunan, yerini bilmediğiniz takdirde Google’a fazla güvenemeyeceğiniz Shima Steak, yalnızca 4-5 masasıyla adeta özel bir kulübü andırıyor.