Basit Bir Tava Keki: Pancake


Gözler çoğu kez reçele ekmekten başka bir yoldaş arar...

Basit Bir Tava Keki: Pancake

Hafta sonu keyif kahvaltılarında, gözler çoğu kez reçele ekmekten başka bir yoldaş arar... 

Anne eli değmiş mis gibi poğaça,  yumuşacık pamuk gibi bir bazlama, çıtır çıtır taze bir gevrek  ya da  hemencecik mideye indireyim derken dilinizi yakan pişi gibi...

Bu hafta bir değişiklik yapmak isterseniz, listeye pancake’i de ekleyebilirsiniz!

Elinde Tava ile Kilisede

İngilizlerin “tava keki” şeklinde tanımladığı pancake, oldukça ilginç bir hikâyeye sahip.

Hristiyanlık inancında “Shrove Tuesday” denilen ve günah çıkarılan salı günlerinden birinde, yumurta ve tereyağı yemenin yasak olduğu oruç döneminden hemen önce; Olney’deki evinde bu tatlı hamurdan pişirmekte olan kadın, kilise çanlarını son anda duyup duayı kaçırmamak adına elinde tavasıyla rahibin yanına koşar.

Bu tavrı da neredeyse 600 yıl sonra bile devam eden bir geleneğin öncüsü olur: “Pancake Day”!!!

İngiltere ve Amerika’da yalnızca salı günleri değil, tüm haftanın demirbaşı hâline gelen pancake, tüm dünyada olduğu gibi, bizim de mutfağımıza yavaş yavaş entegre oluyor.

Pancake, yabancı dizi ve filmlerin alt yazılarında “gözleme” olarak karşımıza çıksa da, pek bir benzerlikleri yok. Çokça karıştırıldığı Fransız menşeili krepten de içindeki kabartma tozuyla ayrılıyor.

Malzemeler

(Ben tariflerde genellikle “American cup” ölçüsünü kullanıyorum. Bunu da 1 su bardağı olarak genellemektense 1 cup =240 ml olarak netleştirebiliriz.)

1,5 cup un (360 ml)

0,5 cup şeker (120 ml)

60 g tereyağı

1 yumurta

1 paket kabartma tozu

Süt

Bir tutam tuz

İsteğe bağlı ev yapımı vanilya özütü ya da 1 paket toz vanilya

Yumurtayı bir müddet çırptıktan sonra erittiğiniz tereyağı ile karıştırın. Ardından bu karışıma tüm kuru malzemeleri ilave edip koyu bir kek hamuru elde edinceye kadar da ağır ağır süt ekleyin. Yağsız bir teflon ya da seramik tavaya kaşıkla döktüğünüz hamuru, üstü göz göz olduğunda bir spatula yardımıyla çevirerek pişirin.

Pancake’in bana kalırsa en iyi yoldaşı akça ağaç şurubu. Büyük marketlerde “maple syrup” olarak da karşınıza çıkabilir. Ancak bal, pekmez ve ev yapımı her türlü reçel de yanına çok yakışıyor. Yine birçoklarına göre pancake’in sevgilisi ise tabii ki Nutella!

Her damak tadına uygun bir tamamlayıcısı olan bu basit tava keki ile siz de kendinize bir pancake günü ilan edebilirsiniz!...

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

 

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Kıymalı Su Böreği Tarifi

Diyet bozduracak nefis bir kıymalı su böreği tarifi...

Adana Usulü İçli Köfte Tarifi

Emeği saatler, yemesi saniyeler süren nefis bir içli köfte tarifi!