Girit Usulü Risotto: Domat Aşı


Yapanı mutfakta marifetsiz kılmaya yeten pilav...

Girit Usulü Risotto: Domat Aşı

Taneleri tel tel dökülmedi mi, yapanı mutfakta marifetsiz kılmaya yeten pilav, tarifiyle de akıllarda hep bir soru işaretidir. 

1 bardak pirince kaç bardak su koymalı, sorusu gelinlik kızları strese sokmaya yeterken; pilavın suyu biraz fazla kaçtı mı, yeni damatlara da ancak lapa yemek düşer. 

Tarifini vereceğim pilav ise lezzetini sulu kıvamına borçlu. Ancak tarifte su yok. Çünkü Girit mutfağının yıldızlarından olan bu yemekte “domates” başrolde. Yemeğin ismi de buradan geliyor: “domat aşı”.

Malzemeler

  • Bol domates
  • 1 su bardağı baldo pirinç
  • Zeytinyağı
  • Sarımsak
  • Yeşil sivri biber (acı)
  • Himalaya tuzu
  • Karabiber

 

Domat aşında, 1 su bardağı pirinç için yaklaşık 4 su bardağı domates rendesine ihtiyacınız olacak. 

Zeytinyağında kavrulan sarımsağa, ince ince doğradığınız acı biberleri ekleyin ve kısık ateşte biraz çevirin. Ardından iyice kızışan ortamı rendelediğiniz domateslerle yatıştırın. 

Domateslerin suyunu çekmesine ve sosun bir nebze koyulaşmasına müsaade edecek kadar bekledikten sonra yıkadığınız pirinci ve akabinde himalaya tuzu ile karabiberi de ilave edin. 

Kıyı Ege ve özellikle Urla yarımadasında bilinen, acılısı oldukça revaçta olan domat aşını, suyunu henüz çekmemişken ocaktan alın. 

Her yemeğin tek kişiliği olur da pilavın olmaz, derler. İtalyanların "risotto"suna rakip olabilecek bu güzel girit yemeğini sevdiklerinizle paylaşmanızı temenni ederim.

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Kıymalı Su Böreği Tarifi

Diyet bozduracak nefis bir kıymalı su böreği tarifi...

Adana Usulü İçli Köfte Tarifi

Emeği saatler, yemesi saniyeler süren nefis bir içli köfte tarifi!