Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice&Noodle: 10 tl ile Michelin Yıldızlı Yemek


El arabasında tavuk satarken kendisini Michelin rehberinde bulan "Hawker Chan"ın lezzet dolu öyküsü...

Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice&Noodle: 10 tl ile Michelin Yıldızlı Yemek

Michelin yıldızlarının kafanızda canlandırdığı manzara yalnızca kolalı beyaz masa örtülerinden, kibirli garsonlardan, havyar ya da trüf serpiştirilmiş ufak porsiyonlu koca tabaklardan ve gün sonu gelen bol sıfırlı fişlerden ibaretse, o filmi hafızanızdan silmeye hazır olun.

Nitekim Singapur’da yer alan Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice&Noodle “Dünyanın En Ucuz Michelin Yıldızlı Restoranı” sıfatıyla yalnızca 10 TL ödeyerek “gerçek tavuk” tadabileceğiniz nefis bir durak olarak afili kardeşlerinin yanında boy gösteriyor!

Mesleğe el arabasında başlayıp geçtiğimiz yıl bir anda kendini Michelin Rehberi’nde bulan Chan Hon Meng, yerliler tarafından “Hawker Chan”, yani “Seyyar Satıcı Chan” olarak biliniyor. Yaklaşık 40 yılını tavuğa adamış şef, küçükken Hong Konglu bir ustanın yanında başlamış mesleğe. Ardından da kendi seyyar arabasını alıp hocasına minnetle “Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice&Noodle” koymuş adını. Hikâyenin sonu “Boynuz kulağı geçer,” sözümüzü kanıtlarcasına sürpriz bir ödülle taçlandırılmış: 1 Michelin Yıldızı.

Yerlilerin kapısında oluşturduğu yarım saatlik kuyruğu iki katına çıkaran bu gelişme, neyse ki Hawker Chan’ın başını döndürmemiş. Nitekim eskiden günde 150 tavuk yapan şef, yıldızla birlikte talep grafiği arşa uzansa da 180 tavuğu geçmiyor, kalitesini bozmak istemiyor.

Gerek ve tarım ve hayvancılık politikaları, gerekse de yüksek talebe yetişmek için geliştirilen ve biz tüketicilerin sağlığı ile alay eden sahte yöntemler sebebiyle artık ülkemizde neredeyse hiç tavuk tüketmemeye çalışan biri olarak, beslenme tablomdaki açığı bu konuda fazlasıyla güvendiğim Uzak Doğu ülkelerinde kapatmayı tercih ediyorum. Son Singapur ziyaretimde denemiş olduğum Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice&Noodle da güvenimi ve damağımı kazanmayı başarmış bir isim.

Chinatown Food Complex’teki mekânın en ünlü tabağı soya soslu tavuk noodle. Bunun yanı sıra yine çok cüzî bir fiyata yarım tavuk da söyleyebilir, nar gibi kızarmış derinin altındaki sulu  ve lokum gibi etin tadını çıkarabilirsiniz. Normalde tavuğun derisini yemeyenler, eminim ki burada o hataya düşmeyecekler ve tabakta tek lokma bırakmayacaklardır!

Tavuğunuzun yanına, “mee kia” denen yukarıdaki kurutulmuş noodle yerine, dilerseniz soya soslu pilav ya da yine pirinç bazlı noodle olan “shahe fen”den de alabilirsiniz. Her halükârda 10-30 TL arasında bir ücret ödeyerek, misliyle lezzet satın alacaksınız.

Kalıplaşmış Michelin kriterlerini yerle bir eden, plastik çatal, bıçak ve tabakla da yıldızın mümkün olabileceğini kanıtlayan bu ufak mekan, Singapur’da mutlaka uğramanız gereken bir adres sevgili dostlar!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

78 Smith Street, Singapur 058972


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Lei Garden: Peki̇n Ördeği Ve Kral Yengecin Mabedi

Gözüm kapalı tercih ettiğim bir isim

Malzemeni̇n Konuştuğu Restoran: Waku Ghin

Waku Ghin’de asıl malzemeler konuşuyor