Lung King Heen: Hong Kong’da Gidilmesi Gereken Bir Numaralı Çin Restoranı


3 Michelin yıldızlı ilk Çin restoranı Lung King Heen, Hong Kong'da Cantonese mutfak için en doğru tercih!

Lung King Heen: Hong Kong’da Gidilmesi Gereken Bir Numaralı Çin Restoranı

İddialı bir başlık olduğunun farkındayım; ancak sözümün de arkasındayım. Lung King Heen, uzun yıllardır seyahat ettiğim ve pek çok mekanını defalarca denediğim Hong Kong’da yerel mutfağı hakkıyla deneyebileceğiniz en kaliteli ve rafine adres!

Hong Kong Four Seasons Hotel içerisinde yer alan ve mutfağını baştan sona Cantonese motifleriyle donatan Lung King Heen, Executive Chef Chan Yan Tak önderliğinde 2009 senesindeki manşetlere “Çin’in ilk 3 Yıldızlı Restoranı” unvanıyla yansımayı başarmıştı.

Kawloon manzarasıyla bütünleşmiş ambiyansı, gerek mobilyaları, gerek renk seçimleri, gerekse de dizaynıyla bol yıldızlı bir restoran için fazlasıyla samimi bir görüntü çiziyor.

Söz konusu yıldızların beraberinde getirdiği egodan zerre almamış olan şefin mutfağında wok tavada çevirdiği sebzeler, etler, Pekin ördeği, tavuğu ve elbette asıl şovunu yaptığı meşhur Çin mantısı dim sum gibi isimler var.

Son Hong Kong turumda mutfağına da uğradığın şef Chan Yan Tak, burada envai çeşit dim sum ikramlarının yanında tat reseptörlerimi dansa kaldıran, deniz tarağı ve somon havyarlı, hafif tatlı nefis bir tart da sundu. Ağızda dağılan hamur üstüne yazılmış bu reçeteyi hiçbir Türk damağının reddedemeyeceğine bahse girerim!

Istakozlu rulo böreği ustalıkla kızartılmış, neredeyse hiç yağ çekmemiş. Beraberindeki bir diğer klâsik domuzlu çörek pork bun ise çam fıstığı, yenebilir çiçekler ve çok sevdiğim kişniş ile birlikte damağa ferahlık hakimiyeti kuran ilginç bir birlikteliğe imza atmış.

Tavuğun glass noodle kıvamında incecik kesildiği, havuçlu, zencefilli çorba, annenizin kış çorbasına rakip olacabilecek kadar lezzetli. Geleneğin hakkını vererek tam kıvamında pişirip derisini çıtır çıtır servis ettikleri Pekin ördeği, bu konuda çok sevdiğim Lei Garden ile yarışıyor. Eti ve derisini sade şekilde sundukları tabağın haricinde en keyifli versiyon, nar gibi kızarmış ördek derisi ile birlikte birkaç dal taze soğan, biraz da chili alıp küçük kreplerin içinde yerleştirerek yarı dürüm, yarı tacos misali yemek. Bu aşamada elle yemek, leziz ritüelin tamamlayıcı bir parçası...

Çin lahanası “choi sam” üzerine serili sulu cod balığının ardından gelen son tabak, tavuk yeme hakkımı niçin Uzak Doğu’ya sakladığımın kanıtı olacak kadar iddialı bir sunum. Çıtır lotus kökü cipslerinin eşlik ettiği tavuk, göz kamaştırıcı derisinin altında sulu sulu, lokum gibi bir et saklıyor.

Hong Kong’un hayranlık uyandıran sokak yemekleri kültürünü şık bir adreste, işin ehlinden denemek isteyen dostlara şiddetle öneririm!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun!

www.fourseasons.com/hongkong/dining/restaurants/lung_king_heen
Four Seasons Hotel Hong Kong, 8 Finance St, Central, Hong Kong
+852 3196 8888


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Amber: Hong Kong’un Değişmeyen Rafine Adresi

The Landmark Mandarin Oriental Hotel içinde yer alan Amber, şef Richard Ekkebus'un Asya malzemelerinden melez bir Avrupa yorumu sunduğu şık mutfağı...

The Chairman: Hong Kong Menülerindeki En İddialı Yengeç

The Chairman, imza tabağı olan kum yengeci ile başlı başına ziyaret sebebi olabilecek bir Cantonese deneyimi sunuyor...