The Chairman: Hong Kong Menülerindeki En İddialı Yengeç


The Chairman, imza tabağı olan kum yengeci ile başlı başına ziyaret sebebi olabilecek bir Cantonese deneyimi sunuyor...

The Chairman: Hong Kong Menülerindeki En İddialı Yengeç

Hong Kong için “En İyi 10 Restoran” listesi yapsam, kesinlikle içine girebilecek olan The Chairman, geçtiğimiz hafta paylaştığım Lung King Heen gibi, yöredeki rafine Cantonese mutfaklarından biri. 2009 yılında kapılarını açan restoranın lezzet konusundaki tutarlılığı, Şef Kwok Keung Tung’un yöredeki tedarikçiler arasında sıkı bir bağ kurmasından kaynaklanıyor. Ek olarak, Sheung Shui’de çoğunlukla etlerini temin ettikleri bir çiftlikleri de mevcut. Hong Kong, konumu itibariyle piyasasını yüksek miktarda ithal ürün ile çevirse de, The Chairman’in kendi topraklarına odaklanması, özgün bir tablo sunabilmelerine yardımcı oluyor.

Girişi oldukça mütevazı, iki katlı mekana beyazın hakim olduğu sade bir ambiyans eşlik ediyor. Tekdüzeliği bozan duvarlar, Çin sanatına dair fikrinizi tazeleyebilecek hoş eserlerle kaplı.

Sezon mantarları ile birlikte mantı misali kapatılıp hazırlanan, tempura tekniği ile pişirilmiş yengeç eti, açılışı yapan keyifli bir isim.  Çok yüksek ısıda, kısa bir sürede içine yağ çekmeden, çıtır çıtır bir lezzet yakalanmış. Beraberindeki başlangıçlarda lokum gibi kuzu etiyle doldurulmayı bekleyen süngerimsi bao sandviçleri; dereotu, salatalık, karamelize soğan, zencefil turşusu, fesleğenden oluşan bir tadım tabağı var.

Türkiye’de sofralara konulmaktansa, ne yazık ki oltalara yem olan dev sülünez, The Chairman’da limonlu ve bol sarımsaklı hâliyle müthiş bir iş çıkarmış.

Çin’de ızgaranın balığın tadını öldürdüğü iddiası yaygın olduğundan, daha çok buharda pişirilmiş ya da tempura şeklinde kızartılmış olarak servis etme kültürü mevcut. Ülkenin güney sularında ağa takılan günün balığı benekli garupa da buhar seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Bu şekilde balığın yağı daha iyi ayrışıyor ve siz de adeta foie gras gibi keyfini çıkarabiliyorsunuz. Bol taze soğan ve ev yapımı soya sos, hiç değişmeyen figüranlar...

Tam bir başyapıt olarak değerlendireceğim kum yengeci de buharın şaheserlerinden. Yufka misali ince ve büyük parçalar hâlinde kesilmiş pirinç noodle’ları, frenk soğanı ve yıllandırılmış Çin şarabı Shaoxing beraberliğinde sunulan tabak, adeta damakta tangoya davetiye çıkarıyor!

Eski bir sanayici olup keyif amaçlı restoran sektörüne atılan sevgili Danny Yip, Avustralya’nın ardından Hong Kong’da da güzel bir emek sergilemiş. Özellikle kum yengeci, yolunuzu The Chairman’e düşürmek için başlı başına bir sebep olabilecek nitelikte sevgili dostlar!

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...

www.thechairmangroup.com/en/
No.18 Kau U Fong, Central, Hong Kong, Çin
+852 2555 2202


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Amber: Hong Kong’un Değişmeyen Rafine Adresi

The Landmark Mandarin Oriental Hotel içinde yer alan Amber, şef Richard Ekkebus'un Asya malzemelerinden melez bir Avrupa yorumu sunduğu şık mutfağı...

Lung King Heen: Hong Kong’da Gidilmesi Gereken Bir Numaralı Çin Restoranı

3 Michelin yıldızlı ilk Çin restoranı Lung King Heen, Hong Kong'da Cantonese mutfak için en doğru tercih!