Pisi Balığı: Az Malzeme, Çok Lezzet


Ülkemizde, özellikle suyun daha soğuk olduğu kuzey kesimde balıklar...

Pisi Balığı: Az Malzeme, Çok Lezzet

Ülkemizde, özellikle suyun daha soğuk olduğu kuzey kesimde balıklar çok lezzetli olsa da, çoğu kez körü körüne bağlı kaldığımız sığ pişirme teknikleri ve ön yargımız, bu denizlerin hakkını vermemize engel, diye düşünüyorum. 

Hayatımda yediğim en başarılı kalkan, İspanya’nın Bask Bölgesi’ndeki Elcano, diyebilriim. Yine aynı şehir, Getaria’daki Kaia Kaipe de hem basit, hem de enfes bir sosla hazırladığı, pisi büyüklüğündeki kalkanla damağıma mührü basmıştı.

Derin suların tembel, bu sebeple de biraz yağlı ve düğmeli üyesi kalkan; denizlerin prensesi, diyebileceğim, şeffaf, billur gibi bir ete ve inanılmaz da bir lezzete sahip olup hem ızgarada hem de tavada bunu son noktasına kadar hissettirebilen balıklardan. 

Aynı familyanın düğmesiz ferdi pisi ise, kalkandan biraz daha az yağlı oluşuyla belki de lezzet savaşını kimilerine göre bir adım geriden takip eden, vücudunu çevreleyen dantel görünümlü küçük yüzgeçlerle sığ sularda salınan balıklarımızdan biri. 

Tadı hafızamdan silinmeyen İspanya örnekleri dolayısıyla ben de bu balıkları sık sık evde denemeye çalışıyorum. Bugün de sizlerle, Kaia Kaipe’deki sos ve teknikle hazırlanmış bir pisi balığı tarifi paylaşmak istedim. 

Malzemeler

2 adet 1.5 kiloluk pisi balığı

Beyaz balzamik

Maydanoz

Zeytinyağı

1 yeşil Frenk limonu

1 limon

Sarımsak

Himalaya Tuzu

Karabiber

Kişniş

Gerek balık, gerek et için çelik değil, demir döküm kullanılması taraftarıyım. Bu tür ızgara yemeklerinde de hep robata ızgara kullanıyorum. Bu tarif için de zemin yüksekliğim 18 ila 20 santim arasında.

Biliyorsunuz ki, ilk adım ızgaranın temizlenmiş olması. Bu noktada, bir soğanı ortadan ikiye bölüp hafif zeytinyağına bandırarak tepesine bir çatal geçirip tel fırçayla temizlenmiş ızgaranızın üstünden bir de bu şekil geçmenizi tavsiye ederim. Zira bu yapışmayı önleyeceği gibi hoş da bir sos bazı oluşturacaktır. 

Ben her türlü deniz ürününü Urla Özbek’ten almaktayım. Sizler de güvendiğiniz bir yerden temin edeceğiniz taze kalanka ya da pisinizi, resimde de gördüğünüz gibi sosun işlemesini kolaylaştırmak adına ince çiziklerle süsleyip ilk olarak bir zeytinyağı masajına tabii tutun ve tuz ile karabiberini döküp ardından ızgaraya yerleştirin. 

Yaklaşık 5-10 dakika sonra (tabii bu balığın büyüklüğüne göre değişmekte), tam da çevirmeden; beyaz balzamik, zeytinyağı, limon, ince kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber ve ezilmiş 1 diş sarımsak ile hazırladığınız sosu üst kısma sürün. Çevirdiğiniz yüzeye de aynı işlemi uygulayarak, bunu ilkinden 1/3 daha az ızgarada tutacak şekilde bekleyin.

Çok kısa bir süre içerisinde, körpe olduğu için çabucak pişip neredeyse şeffaflaşmış bir lezzet elde edeceksiniz. 

Servis esnasında Uzakdoğu esintisi isteyenler, bu şaheseri sosuna ekleyeyeceği bir tutam kişniş ve beyaz şarap ile taçlandırabilir. 

Her zaman derim, lezzet için Kaf Dağı’nın ardında biten otlara, kimsenin adını bile duymadığı meyvelere ihtiyacınız yoktur. Kaliteli malzemeler, doğru teknikle birleştiğinde, çok kolay şekilde ailede şefliğinizi ilan ettirecek lezzetler yakalayabilirsiniz. 

Ben bu işleri beceremem; ama kalkanın da iyisini yemek isterim, diyenler içinse, yukarıda saydığım İspanya örneklerine, Türkiye’den ilk olarak İstanbul Sarıyer’deki Kahraman’ı ve Karaburun’daki Hanımeli’ni sayabilriim. 

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun…

 


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Kıymalı Su Böreği Tarifi

Diyet bozduracak nefis bir kıymalı su böreği tarifi...

Adana Usulü İçli Köfte Tarifi

Emeği saatler, yemesi saniyeler süren nefis bir içli köfte tarifi!