Şeker Domates Turşusu


İsmiyle bile can evinizden vurur sizi...

Şeker Domates Turşusu

İnternette gezinirken gördüğünüz ızgara barbun, parıltısıyla gözlerinizi alabilir, yolda yürürken burnunuza çalan seyyar köfte kokusu, size havadaki tüm oksijeni tüketircesine nefes aldırabilir ya da kaynar şerbeti yiyen baklavanın cızırtıları midenizdeki gurultuların faili olabilir.

Bazıları da vardır ki, ne görüntü, ne koku, ne de ses... İsmiyle bile can evinizden vurur sizi.

Turşu gibi...

Adıyla dahi tükürük bezlerinizi harekete geçirebilecek turşu, sofradaki en iyi alternatiflerdendir. Tek başına yettiği zamanlar da olasıdır.

Turşunun iyisi limonla mı, yoksa sirkeyle mi olur, tartışmasını Adile Naşit ve Münir Özkul’a bırakırken; ben bugün sizlere her ikisini de içeren enfes bir “şeker domates turşusu” tarifi vereceğim.

Bu tarifte kullanacağınız domatesler mümkün mertebe yeşil ve olgunlaşmamış olmalı. Çünkü kırmızı domatesler kavanozdan sünger gibi yumuşacık çıkacak, kıtır kıtır turşu yeme hayalinizi hızla suya düşürecektir.

Malzemeler

Olgunlaşmamış cherry (çeri) ve/veya şeker domates

2 litre iyi içme suyu

750 ml elma sirkesi

750 ml üzüm sirkesi

3 limon suyu

1 baş sarımsak

1 avuç iri taneli kaya tuzu

Nohut

5 litrelik cam kavanozun altına öncelikle çiğ nohutları yerleştirin. Daha sonra kavanozu olduğu gibi şeker domateslerle doldurup, iri halkalar şeklinde kestiğiniz sarımsaklar ile üstünü kapatın.

Su, üzüm sirkesi, elma sirkesi, limon suyu ile oluşturduğunuz karışıma bir avuç da kaya tuzu ekleyerek, kavanozu domatesleri geçinceye dek bu karışım ile doldurun.

İki hafta boyunca buzdolabında (ortalama 2 derece) beklettiğiniz şeker domates turşusu artık sofradaki yerini alabilir.

Nohut, kuru fasülye, mercimek gibi bakliyatların yanında bir tamamlayıcı olan bu turşuda, boynuz kulağı geçebilir ve çatalınız yalnızca şeker domateslere gidebilir.

Ağız tadınız ve keyfiniz bol olsun...


Bu Yazıyı Paylaş


İlginizi Çekebilir


Kıymalı Su Böreği Tarifi

Diyet bozduracak nefis bir kıymalı su böreği tarifi...

Adana Usulü İçli Köfte Tarifi

Emeği saatler, yemesi saniyeler süren nefis bir içli köfte tarifi!